Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Zbrodnia katyńska. Pamięć i przebaczenie" w Krakowie

0
Podziel się:

Przedmioty z Katynia - legitymacje pomordowanych oficerów, ich korespondencję
z rodzinami, zdjęcia, karty wizytowe, medaliki - będzie można zobaczyć na wystawie "Zbrodnia
katyńska. Pamięć i przebaczenie", która 13 kwietnia zostanie otwarta w Krakowie.

Przedmioty z Katynia - legitymacje pomordowanych oficerów, ich korespondencję z rodzinami, zdjęcia, karty wizytowe, medaliki - będzie można zobaczyć na wystawie "Zbrodnia katyńska. Pamięć i przebaczenie", która 13 kwietnia zostanie otwarta w Krakowie.

Prezentowane przedmioty i dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W 1952 r. w ramach akcji przeciwko Kościołowi dokumentacja ta została skonfiskowana przez UB i przez lata była przechowywana w MSW. W 1990 r. została zwrócona kurii.

"Przygotowana przez nas wystawa ma pokazać młodzieży historię. Ma pokazać, że tu w Polsce ciągle o zbrodni katyńskiej pamiętamy. Ma pokazać też i to, że jesteśmy w stanie wybaczyć narodowi rosyjskiemu. Nie jest tak, że każdy Rosjanin jest winny zbrodni katyńskiej. Współpracujemy z różnymi organizacjami pozarządowymi w Rosji, które trzymają się prawdy historycznej. Ale chcielibyśmy, żeby nasi sąsiedzi ze Wschodu ujawnili wreszcie wszystkie dokumenty dotyczące tej zbrodni i przestali chronić morderców. Byli to funkcjonariusze tego państwa, ale zarazem byli to zbrodniarze" - powiedział PAP Teodor Gąsiorowski z krakowskiego IPN.

Trzon wystawy stanowić będą oryginalne materiały, które w 1943 r. różnymi drogami trafiły z Katynia do Krakowa. Z jednej strony był zespół pamiątek przywiezionych przez Niemców, które w Krakowie mieli opracować i zakonserwować polscy specjaliści pracujący pod kierownictwem dr. Jana Zygmunta Robla w Oddziale Chemicznym Państwowego Instytutu Medycyny Sądowej i Kryminalistyki.

Do Instytutu trafiło w czasie wojny blisko 3 tys. kopert zawierających dokumenty i przedmioty znalezione przy zamordowanych w Katyniu oficerach. Robel sporządził dokumentację 285 kopert. Część dokumentów i przedmiotów została wyniesiona z Instytutu. Niemcy odsunęli polskich naukowców od prac i wywieźli w 1944 r. skrzynie z materiałami.

Do Generalnej Guberni były przywożone także rzeczy wyjmowane z masowych grobów w Katyniu przez członków oficjalnej Komisji Polskiego Czerwonego Krzyża i robotników pracujący przy ekshumacji oraz członków rodzin, którzy próbowali się tam dostać. Choć Niemcy zakazali zabierania przedmiotów i dokumentów z miejsca ekshumacji nie podejmowali działań, by temu zapobiec.

Zwiedzający zobaczą na wystawie m.in. legitymacje pomordowanych, ich korespondencję z rodziną, zdjęcia, karty wizytowe, notesy, rozbite okulary, medaliki i zaświadczenia lekarskie wystawiane także przez sowietów po szczepieniach w obozie w Kozielsku, które okazały się bardzo pomocne przy identyfikacji ofiar.

"Sowieci nie przywiązywali wagi do tego, co jeńcy wiezieni na egzekucję mieli w kieszeniach. Nie przeszło im nawet przez myśl, że ktoś kiedykolwiek dokona ekshumacji i będzie się interesował, kogo w tym lesie zakopano" - mówił PAP Gąsiorowski.

Pokazywane na wystawie dokumenty papierowe ze względu na zalecenia konserwatorskie będą wymieniane, co kilkanaście dni. Z Muzeum AK w Krakowie wypożyczone zostaną żołnierskie mundury.

Ważnym wątkiem wystawy będzie stosunek Jana Pawła II do zbrodni katyńskiej. Zwiedzający zobaczą fotokopie tekstów wystąpień papieża do Rodzin Katyńskich i zdjęcia z pobytu papieża w Bykowni w 2001 r.

"Przypomnimy słynne przemówienie Jana Pawła II skierowane podczas audiencji w Watykanie do Rodzin Katyńskich, w którym papież mówił, że zadaniem Rodzin Katyńskich jest przechowywanie pamięci o dramatycznych wydarzeniach z Katynia, Charkowa i Miednoje, i niesienie przebaczenia" - mówił PAP dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II Piotr Matusiak.

Organizatorami wystawy są: IPN, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej. Ekspozycja to jedno z wielu wydarzeń przygotowywanych w ramach obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W Bazylice Mariackiej w Krakowie odprawiona zostanie msza św., odbędzie się też Marsz Pamięci spod studzienki im. Walentego Badylaka na Rynku Głównym pod Krzyż Katyński.(PAP)

wos/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)