Notowania

wiadomości
07.09.2012 19:21

Wystawy "Freedom Club" i "Auroryt" otwierają sezon w Zamku Ujazdowskim

Wystawy: Radka Szlagi "Freedom Club" oraz "Auroryt" Agnieszki Polskiej inaugurują nowy sezon w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Obie ekspozycje są otwarte od piątku 7 września.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wystawy: Radka Szlagi "Freedom Club" oraz "Auroryt" Agnieszki Polskiej inaugurują nowy sezon w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Obie ekspozycje są otwarte od piątku 7 września.

Wspólnym mianownikiem obu wystaw jest ukazanie kryzysu cywilizacji. Wystawa "Freedom Club" próbuje odpowiedzieć na pytanie, kim byliby ludzie należący do "organizacji" Freedom Club, przeciwstawiającej się postępowi. W "Aurorycie" z kolei Agnieszka Polska prezentuje fotokolaże, animacje i film "Włosy" o krakowskich hipisach lat 60.

Punktem wyjścia dla wystawy Radka Szlagi jest Theodore John Kaczynski, terrorysta, który walczył z nowoczesną cywilizacją. Amerykanin o polskich korzeniach wysyłał do dużych korporacji wybuchające przesyłki sygnowane inicjałami FC - "Freedom Club". "Próbowałem pokazać rodzaj paranoi. Podskórne przekonanie o tym, że możemy być kontrolowani i obserwowani" - powiedział PAP Radek Szlaga. Artysta przedstawia m.in. obrazy krytyczne wobec PRL-u i emigrantów za oceanem, wraki skorodowanych fiatów 126p, wypchane koguty i szklarnię. W jednej z sal CSW Szlaga zmontował aparaturę do produkcji bimbru, w której pędzi samogon, podczas gdy zwiedzający podziwiają jego wystawę.Wspólnym mianownikiem obu wystaw jest ukazanie kryzysu cywilizacji. Wystawa "Freedom Club" próbuje odpowiedzieć na pytanie, kim byliby ludzie należący do "organizacji" Freedom Club, przeciwstawiającej się postępowi. W "Aurorycie" z kolei Agnieszka Polska prezentuje fotokolaże, animacje i film "Włosy" o krakowskich hipisach lat 60.

Punktem wyjścia dla wystawy Radka Szlagi jest Theodore John Kaczynski, terrorysta, który walczył z nowoczesną cywilizacją. Amerykanin o polskich korzeniach wysyłał do dużych korporacji wybuchające przesyłki sygnowane inicjałami FC - "Freedom Club". "Próbowałem pokazać rodzaj paranoi. Podskórne przekonanie o tym, że możemy być kontrolowani i obserwowani" - powiedział PAP Radek Szlaga. Artysta przedstawia m.in. obrazy krytyczne wobec PRL-u i emigrantów za oceanem, wraki skorodowanych fiatów 126p, wypchane koguty i szklarnię. W jednej z sal CSW Szlaga zmontował aparaturę do produkcji bimbru, w której pędzi samogon, podczas gdy zwiedzający podziwiają jego wystawę.

Kluczowym elementem wystawy Agnieszki Polskiej jest film "Włosy" zrealizowany podczas zeszłorocznej wizyty w Indiach, zorganizowanej przez artystę Janka Simona w ramach projektu "Polska misja w Auroville". Film Polskiej nawiązuje do obrazu Milosa Formana "Hair". "Zawsze w swoich pracach poruszałam wątki związane z czasami sprzed 1989 roku. To podwójnie ciekawe przez to, że nie mogłam pamiętać tego okresu, więc kreuję jego własną wizję" - powiedziała PAP autorka wystawy.

Agnieszka Polska (ur. 1985) w 2011 roku zdobyła główną nagrodę w konkursie malarskim im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, a w 2012 roku jej filmy były prezentowane w Tate Modern w Londynie. Artystka znalazła się także wśród 20 twórców nominowanych w 2012 roku do Future Generation Prize - nagrody dla młodych artystów ufundowanej przez ukraińskiego kolekcjonera Wiktora Pinczuka, założyciela centrum sztuki współczesnej w Kijowie - Pinchuk Art Centre.

Radek Szlaga (ur. 1979) malarz, rysownik, autor książek artystycznych i instalacji. Jest absolwentem i wykładowcą Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Należy do grona współzałożycieli poznańskiej grupy artystycznej "Penerstwo".

Wystawa "Freedom Club" potrwa do 18 listopada, a "Auroryt" będzie otwarty o tydzień dłużej. (PAP)

syl/ wbo/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz