Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyszehradzka Szkoła Studiów Politycznych zainaugurowała działalność

0
Podziel się:

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland oraz szef MSZ Radosław
Sikorski wzięli w środę udział w inauguracji pierwszej edycji Wyszehradzkiej Szkoły Studiów
Politycznych. Sikorski ocenił, że inicjatywa może odegrać ważną rolę w procesie edukacji młodych
liderów z krajów V4.

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland oraz szef MSZ Radosław Sikorski wzięli w środę udział w inauguracji pierwszej edycji Wyszehradzkiej Szkoły Studiów Politycznych. Sikorski ocenił, że inicjatywa może odegrać ważną rolę w procesie edukacji młodych liderów z krajów V4.

"Gratuluję Europejskiej Akademii Dyplomacji oraz Radzie Europy tej wspaniałej inicjatywy. Widzę przed sobą wielu przyszłych liderów Europy" - powiedział minister spraw zagranicznych, który był honorowym gościem uroczystości. Jak podkreślił, lider to ktoś, kto jest świadomy wyzwań jutra i jest gotowy się z nimi konfrontować.

"Dziesięć lat temu mówiło się o końcu historii. Wydawało się, że rozwiązaniem problemów świata jest demokracja i gospodarka wolnorynkowa. Dziś widzimy, że sprawa nie jest aż tak prosta. Kryzys gospodarczy spowodował, że straciliśmy wiele pewności siebie" - zaznaczył Sikorski.

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że sukces transformacji politycznej i gospodarczej krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) zachęca współczesnych liderów do tego, by stawiać sobie ambitne cele, współpracować oraz brać odpowiedzialność za przyszłość i bezpieczeństwo obywateli Europy. Wyraził nadzieję, że zainaugurowana w środę Wyszehradzka Szkoła Studiów Politycznych będzie grać główną rolę w procesie edukacji młodych liderów demokracji z Polski, Słowacji, Czech i Węgier.

Szef MSZ przypomniał, że w tym roku mija 22. rocznica polskiego członkostwa w Radzie Europy, a za rok będziemy obchodzić 10. rocznicę akcesji do Unii Europejskiej, 15. rocznicę przystąpienia do NATO oraz 25. rocznicę zawarcia porozumień Okrągłego Stołu i upadku komunizmu. "Przy okazji tej ostatniej rocznicy możemy powiedzieć, że Polska zakończyła proces transformacji z sukcesem. Wyraża się on w wielu kwestiach, m.in. w tym, że ONZ uznaje Polskę jako kraj o rozwiniętej gospodarce" - powiedział.

Podkreślił, że Polska nie zapomina o pomocy, jaką w procesie transformacji od komunizmu do demokracji otrzymała od swoich przyjaciół - Stanów Zjednoczonych i krajów Europy, w tym od Rady Europy. Sikorski zaznaczył, że przystąpienie do Rady Europy pomogło naszemu krajowi powrócić instytucjonalnie do Europy, do której przynależność kulturową Polacy czuli od zawsze. Zapewnił, że nasz kraj wspiera proces reformy Rady Europy.

Zdaniem Sikorskiego Polska, a także pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej są doskonałymi przykładami, jak marzenia o demokracji stają się rzeczywistością. "Kraje V4 są doskonałymi przykładami dla krajów Południa i Wschodu, ponieważ państwa o dłuższych tradycjach demokracji są dla nich trudniejszymi przykładami do naśladowania. My jesteśmy żywym dowodem, że demokracja może się ziścić; mamy narzędzia oraz ludzi, którzy mogą powiedzieć: jeśli my to zrobiliśmy, wy też możecie" - przekonywał Sikorski.

Thorbjoern Jagland podkreślił, że projekt Wyszehradzkiej Szkoły Studiów Politycznych jest wyjątkowy, ponieważ opiera się na współpracy czterech państw, która ma na celu nie tylko tworzenie nowych liderów Europy, ale też zacieśnianie kooperacji regionalnej. Przypomniał, że podobne szkoły otwarto w 2013 r. w Tunezji i Maroku, a najstarsza została założona w Moskwie w 1992 r.

Poinformował, że 27 listopada w Strasburgu odbędzie się Światowe Forum na rzecz Demokracji, podczas którego uczestnicy Wyszehradzkiej Szkoły Studiów Politycznych będą mieli okazję spotkać się z uczestnikami analogicznych szkół z innych krajów Europy i wymienić się doświadczeniami. Rada Europy prowadzi łącznie 19 Szkół Studiów Politycznych (m.in.: w Mołdawii, Kosowie, Czarnogórze, Bułgarii, Chorwacji, Serbii, Rumunii, na Ukrainie i Białorusi).

Wyszehradzka Szkoła Studiów Politycznych (ang. Visegrad School of Political Studies) jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Akademii Dyplomacji, Rady Europy oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Celem programu jest zgromadzenie młodych specjalistów z różnych środowisk politycznych oraz społecznych, aby rozpowszechnić idee demokracji, ułatwić wymianę praktycznej wiedzy oraz umiejętności, a także wzmocnić współpracę między krajami Grupy Wyszehradzkiej.

Wyszehradzka Szkoła Studiów Politycznych składa się z dwóch czterodniowych sesji (18-21 września, 23-26 października 2013) z udziałem ekspertów z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej. Uczestnicy będą brać udział w dyskusjach, analizach przypadków i pracy grupowej skupionych na takich kwestiach jak: identyfikacja głównych wyzwań dla procesu demokratycznego w krajach V4, wzmocnienie procesu demokratyzacji w tych krajach, a także roli Grupy Wyszehradzkiej w przyszłości UE. (PAP)

mzk/ eaw/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)