Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyszli na ulice. Chcą Rosji bez Putina

0
Podziel się:

Kilka tysięcy stronników opozycji protestowało przeciwko sfałszowaniu przez Kreml wyników wyborów do Dumy.

Wyszli na ulice. Chcą Rosji bez Putina
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)
bFfJncut

Kilka tysięcy stronników opozycji protestowało przeciwko sfałszowaniu przez Kreml wyników niedzielnych wyborów do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji.

Około 2 tys. zwolenników ugrupowań demokratycznych - m.in. Partii Wolności Narodowej (Parnas), ruchu Solidarność, Rosyjskiego Sojuszu Ludowo-Demokratycznego (RNDS), Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) i Ruchu Obrony Lasu Chimkińskiego - zebrało się na Czystych Prudach, przy pomniku pisarza Aleksandra Gribojedowa.

Na akcję przyszli także aktywiści radykalnych formacji - Frontu Lewicy i Innej Rosji. W niedzielę próbowali oni zorganizować w stolicy Rosji własne demonstracje, jednak zostali rozpędzeni przez policję. Ponad 600 protestujących zatrzymano.

bFfJncuv

Występujący podczas manifestacji liderzy opozycji demokratycznej, m.in. Borys Niemcow, Władimir Ryżkow i Ilja Jaszyn, a także szefowie niezależnych organizacji pozarządowych, w tym Jewgienia Czyrikowa i Aleksandr Nawalny, mówili o fałszerstwach wyborczych na rzecz partii Jedna Rosja, kierowanej przez premiera Władimira Putina.

Podkreślali, że Jednej Rosji bezprawnie przypisano miliony głosów, a mimo to partia Putina doznała druzgocącej klęski, zbierając znacznie mniej głosów, niż prognozowano. Czyrikowa, przywódczyni Ruchu Obrony Lasu Chimkińskiego, zapowiedziała, że opozycja będzie dążyć do unieważnienia wyników niedzielnych wyborów.

Uczestnicy akcji skandowali: _ Hańba! _, _ Rosja bez Putina! i Precz z partią oszustów i złodziei _!. Tego ostatniego określenia - wymyślonego przez blogera i bojownika z korupcją Nawalnego - opozycjoniści powszechnie używają w stosunku do Jednej Rosji. Demonstracja miała spokojny przebieg.

Podobnie, jak manifestacja Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) na placu Aleksandra Puszkina, która zgromadziła około 1000 osób. Komuniści też wyrażali niezadowolenie z wyników wyborów. Także mówili, że część głosów ukradziono im na rzecz putinowskiej Jednej Rosji. Również zapowiedzieli zaskarżenie do sądów rezultatów w niektórych regionach.

bFfJncuB
O wyborach w Rosji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t197826.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;wybory;uczciwe;na;nagraniach;nic;nie;widac,11,0,982539.html) Wybory uczciwe. Na nagraniach nic nie widać Prezydent Rosji odrzucił zarzuty, że podczas wczorajszych wyborów parlamentarnych doszło do poważnych naruszeń prawa wyborczego, które miały zaważyć na wyniku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t197684.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prasa;o;wynikach;wyborow;do;dumy;panstwowej,236,0,982252.html) Rosyjska prasa: Putin przegrał, bo wygrał Jedna Rosja zachowa większość w izbie dzięki głosom, przejętym po partiach, które nie pokonały 7-procentowego progu wyborczego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t197675.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybory;w;rosji;wynik;partii;putina;to;kleska,47,0,982063.html) Klęska Putina. Za mało mandatów na samodzielne zmiany Wynik Jednej Rosji jest zdecydowanie gorszy niż cztery lata temu.
bFfJncuW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)