Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wywiad Izraela: Z Libii nadchodzi broń do Strefy Gazy

0
Podziel się:

Libia stała się w ostatnich miesiącach głównym źródłem nielegalnych dostaw
broni do Strefy Gazy - podały we wtorek izraelskie media, powołując się na źródła wywiadowcze. Tą
drogą do palestyńskich grup zbrojnych dociera obecnie więcej uzbrojenia niż z Iranu.

Libia stała się w ostatnich miesiącach głównym źródłem nielegalnych dostaw broni do Strefy Gazy - podały we wtorek izraelskie media, powołując się na źródła wywiadowcze. Tą drogą do palestyńskich grup zbrojnych dociera obecnie więcej uzbrojenia niż z Iranu.

Według źródeł wywiadowczych, egipski półwysep Synaj został już dosłownie zalany bronią i amunicją z przemytu, pochodzącą z rozkradzionych magazynów armii libijskiej. Z Synaju śmiercionośny szmugiel - w znacznej części - trafia następnie podziemnymi tunelami do Strefy Gazy. W ten sposób w ręce Palestyńczyków dostają się m.in. różne rodzaje pocisków rakietowych, wystrzeliwanych potem na Izrael.

Zdaniem ekspertów, część broni pozostaje też na Synaju, przyczyniając się do destabilizacji sytuacji na półwyspie graniczącym z Izraelem. Wykorzystują ją islamscy rebelianci i beduińskie gangi w walce z egipskimi siłami rządowymi o kontrolę nad terytorium. Z tego powodu Izrael wyraził nawet zgodę na wysłanie tam przez Egipt oddziałów pancernych, choć zakazuje tego układ pokojowy egipsko-izraelski z 1979 roku.

Właśnie z Synaju miała też wtargnąć na terytorium Izraela grupa bojowników, którzy dokonali w czwartek serii zamachów pod Ejlatem, zabijając ośmiu Izraelczyków.

Źródła wywiadowcze twierdzą, że ilość oręża przerzucanego z Libii miała już nawet przewyższyć tę, która dociera do Strefy Gazy bardziej skomplikowanym szlakiem z Iranu - najpierw drogą morską, a następnie poprzez Sudan i Egipt.

Izrael obawia się, że przemyt broni z Libii ustanie nieprędko, bowiem po prawdopodobnym obaleniu Muammara Kadafiego przyszłe władze w Trypolisie będą potrzebowały wielu miesięcy, by zapanować nad poszczególnymi jednostkami wojska, nie mówiąc już o uzbrojonych plemionach. Jeszcze trudniejsza będzie kontrola nad liczącą ponad 1100 km pustynną granicą między Libią a Egiptem, która jest rajem dla przemytników.

Z Tel Awiwu Juliusz Urbanowicz (PAP)

ju/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)