Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wziątek: przekształcić speckomisję w komisję śledczą ws. likwidacji WSI

0
Podziel się:

Wniosek ws. przekształcenia sejmowej komisji ds. służb specjalnych w
komisję śledczą ds. likwidacji WSI zapowiedział we wtorek w Sejmie poseł SLD i członek speckomisji
Stanisław Wziątek.

Wniosek ws. przekształcenia sejmowej komisji ds. służb specjalnych w komisję śledczą ds. likwidacji WSI zapowiedział we wtorek w Sejmie poseł SLD i członek speckomisji Stanisław Wziątek.

Speckomisja zapoznaje się we wtorek z informacją SKW i ABW dotyczącą ochrony kontrwywiadowczej prac komisji do spraw likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i komisji weryfikacyjnej oraz przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych w czasie działalności obu komisji.

"Uzyskuję coraz więcej informacji o tym, że komisja śledcza jest bardzo potrzebna" - powiedział dziennikarzom w przerwie posiedzenia Stanisław Wziątek (SLD).

Zapowiedział, że jeszcze we wtorek na posiedzeniu komisji ds. służb specjalnych złoży wniosek, aby ta komisja "została przekształcona w komisją śledczą"; poseł chciałby, aby następnie speckomisja skierowała taki wniosek do marszałek Sejmu.

Zdaniem Wziątka przekształcenie speckomisji w komisję śledczą będzie najprostszym rozwiązaniem, ponieważ wszyscy członkowie speckomisji są dopuszczeni do informacji ściśle tajnych, a komisja śledcza co do zasady musi pracować za zamkniętymi drzwiami.

Jak wyjaśnił Wziątek, komisja śledcza miałaby obradować w takim samym składzie jak komisja ds. służb specjalnych. "Powinniśmy ograniczyć inną aktywność parlamentarną i poświęcić się wyjaśnieniu do końca sprawy likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych" - ocenił poseł SLD.

Zgodnie z regulaminem Sejmu wniosek o powołanie komisji śledczej może złożyć Prezydium Sejmu lub grupa 46 posłów.

We wtorek po południu speckomisja zapoznała się z informacją ABW o ochronie kontrwywiadowczej likwidacji WSI. Podczas drugiej części posiedzenia swoją informację ma przedstawić SKW.

Według Wziątka z pierwszej z nich wynika "w jak fatalny sposób informacje ściśle tajne, dotyczące bezpieczeństwa państwa były traktowane przez ówczesnego likwidatora i innych oficerów, którzy zajmowali się sprawą likwidacji". "Najogólniej rzecz biorąc, dotyczy to osób, które nie miały odpowiednich kompetencji, przewożenia ważnych dokumentów do pomieszczeń, które były niecertyfikowane, nieprzygotowane do tego, aby można było w nich przechowywać bardzo ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa państwa" - powiedział poseł SLD.

Już wcześniej wniosek o powołanie komisji śledczej ws. działań Antoniego Macierewicza, jako wiceszefa MON i szefa SKW, złożył Twój Ruch. Partia ta proponuje, by komisja zbadała okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI (tzw. raportu Macierewicza), a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną w okresie 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r.; komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.

Pod koniec stycznia premier Donald Tusk informował, że oceni ten wniosek pod kątem bezpieczeństwa Polaków; dodał, że będzie się chciał zapoznać z opiniami tych, którzy są w tej dziedzinie specjalistami i nie zajmują się polityką, tylko bezpieczeństwem państwa.

We wtorek rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała PAP, że prawnicy szukają odpowiedniej formuły komisji sejmowej ws. Antoniego Macierewicza, która "z jednej strony ma wyjaśnić sprawę, wskazać zaniedbania oraz błędy i doprowadzić do ukarania, a z drugiej zagwarantuje, że nie będzie to spektakl polityczny".(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ral/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)