Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wznowiono akcję ratowniczą w rejonie dawnej kopalni Siemianowice

0
Podziel się

W sobotę wieczorem wznowiono zakończoną w miniony poniedziałek akcję
ratowniczą w rejonie dawnej kopalni Siemianowice. W wyrobiskach 321 m pod ziemią, sąsiadujących z
szybem Siemianowice III, znowu zaczęła zbierać się woda. Nie ma zagrożenia dla ludzi.

bEgfnImt

W sobotę wieczorem wznowiono zakończoną w miniony poniedziałek akcję ratowniczą w rejonie dawnej kopalni Siemianowice. W wyrobiskach 321 m pod ziemią, sąsiadujących z szybem Siemianowice III, znowu zaczęła zbierać się woda. Nie ma zagrożenia dla ludzi.

"Niekontrolowany przypływ wody jest tak duży, że poziom lustra podnosi się o 5-6 cm na godzinę. Z dołu wycofano ludzi. W zalanym rejonie istnieje zagrożenie wstrzymania wentylacji" - poinformowała PAP rzeczniczka Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) Anna Zych.

SRK zajmuje się zagospodarowaniem majątku zlikwidowanych kopalń. Odpowiada też m.in. za odwadnianie dawnych wyrobisk - konieczne, by podziemne wody nie zalały czynnych zakładów górniczych.

bEgfnImv

Obecnie w Siemianowicach nie ma zagrożenia zalaniem dla sąsiadujących czynnych kopalń. Do akcji skierowano zastępy ratownicze z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Po raz pierwszy zagrożenie wodne w dawnej kopalni Siemianowice powstało przed tygodniem, w minioną sobotę, gdy do chodników pompowni głównego odwadniania 321 m pod ziemią wdarła się woda. Zalane zostały wówczas korytarze na długości 525 m. Akcję, którą odwołano 4 października po południu, prowadzono wtedy własnymi siłami SRK.

Przyczyny nagłego wypływu wody są nadal nieznane. Wizję lokalną wyjaśniającą powody zalania można będzie przeprowadzić dopiero po odpompowaniu wody z zagrożonego rejonu.

Zagrożenie, jakie ujawniło się w dawnej kopalni Siemianowice, jest pierwszym o takiej skali przypadkiem w dziesięcioletniej historii funkcjonowania Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Oddziałem tej spółki jest Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, zajmujący się odwadnianiem 18 rejonów w kopalniach zlikwidowanych. Miesięcznie odpompowuje 7 mln metrów sześciennych wody. (PAP)

bEgfnImB

mab/ malk/

bEgfnImW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)