Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wzrasta cena dzierżawienia ziemi od ANR
Prawie 430 zł za hektar rocznie musi średnio zapłacić dzierżawca, który przedłużył w trzecim kwartale tego roku umowę z Agencję Nieruchomości Rolnych na użytkowanie ziemi. Jest to o 17 proc. więcej niż w II kwartale i o ponad 31 proc. więcej niż rok wcześniej.

Agencja zawiera coraz mniej nowych umów na dzierżawienie ziemi, a nastawiona jest na sprzedaż państwowych gruntów. Umowy na dzierżawę, które aktualnie zawiera ANR, są tylko przedłużeniem wcześniejszych umów, ale ustalane są nowe stawki za korzystanie z ziemi - poinformowała PAP rzecznik ANR Grażyna Kapelko.

W III kwartale 2010 r. ANR podpisała tylko 258 umów dzierżawy na powierzchnię ok. 3200 ha. Jest to prawie dwukrotnie mniej niż II kwartale tego roku.

Średni czynsz dzierżawny dla tych umów wyniósł 8,9 dt (dt - 100 kg) pszenicy za 1 ha. Był on wyższy o 1,3 dt/ha (o 17 proc.) od odnotowanego w II kwartale br. i o 2,8 dt/ha (31 proc.) od średniego czynszu w III kwartale ubiegłego roku.

"Czynsz roczny dzierżawcy płacą w dwóch ratach - wiosennej i jesiennej. Stawkę tę co pół roku określa GUS. W pierwszym półroczu 2010 r. wyniosła ona 48,03 zł za dt. Według takiej stawki dzierżawcy płacili (bądź jeszcze płacą) jesienną ratę czynszu. Natomiast na wiosnę przyszłego roku zapłacą na pewno według wyższej ceny. Specjaliści podają, że będzie to powyżej 55 zł za dt" - powiedziała Kapelko.

Najwyższe czynsze uzyskano w województwach: warmińsko-mazurskim (15,7 dt/ha), zachodniopomorskim (10,0 dt/ha) i dolnośląskim (9,1 dt/ha), a najniższe w województwie śląskim (2,3 dt/ha). Biorąc pod uwagę poszczególne grupy obszarowe, najwyższy czynsz uzyskano dla nieruchomości o powierzchni od 10 do 99,99 ha - 11,5 dt/ha.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, średni czynsz dla wszystkich trwających umów dzierżawy wynosi 3 dt pszenicy za 1 ha. Obecnie Agencja ma nieco ponad 95 tys. podpisanych umów dzierżawy, obejmujących ok. 1,63 mln ha. Najwięcej dzierżawionych gruntów jest w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim. Ok. 87 proc. wszystkich umów dzierżawy dotyczy użytkowania gruntów do 10 ha.

Według danych na koniec września br., najwięcej umów dzierżawy dotyczyło nieruchomości do 10 ha powierzchni (w sumie 78,4 tys. ha); najmniej - nieruchomości powyżej 300 ha. Umowy na dzierżawy od 1 do 10 ha obejmowały powierzchnię 148 tys. ha, a powyżej 300 ha - powierzchnię 800 tys. ha. (PAP)

awy/ je/

umowa, sprzedaż, nieruchomości, ceny, ziemia, anr, rok, wzrasta
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.