Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrasta poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o pracy lodołamaczy
#

# dochodzi informacja o pracy lodołamaczy #

15.02. Płock (PAP) - Napływające z górnego biegu Wisły wody roztopowe powodują stopniowy wzrost poziomu rzeki w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej pod Płockiem (Mazowieckie). W siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego obowiązuje od piątku pogotowie przeciwpowodziowe.

Lodołamacze, które od środy pracują na Zbiorniku Włocławskim, w sobotę poszerzają rynnę w pokrywie lodowej dla spływającej z górnego biegu Wisły kry. Ma to zapobiec jej piętrzeniu się i powstawaniu na rzece zatorów, który groziłyby jej gwałtownym przyborem.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak, lodołamacze pracują obecnie na odcinku Wisły od Włocławka do miejscowości Skoki. Nie jest wykluczone, że jeszcze w sobotę jednostki te, płynąc w górę rzeki, dotrą do Nowego Duninowa pod Płockiem.

W sobotę przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 517 cm, czyli 17 cm powyżej stanu ostrzegawczego, natomiast w Kępie Polskiej 447 cm, czyli 3 cm poniżej stanu ostrzegawczego. Tempo przyboru rzeki w tym rejonie jest obecnie stałe i wynosi mniej więcej 1 cm na godzinę.

Wprowadzone w piątek po południu przez starostę płockiego pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje do odwołania w gminach: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. Służby przeciwpowodziowe w tych miejscowościach zostały zobowiązane do całodobowego monitorowania sytuacji na Wiśle.

W środę na wiślanym Zbiorniku Włocławskim na odcinku od Włocławka do Płocka akcję kruszenia lodu rozpoczęło sześć lodołamaczy. Grubość pokrywy lodowej na rzece wynosi tam miejscami od 20 do 35 cm.

Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce. (PAP)

mb/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)