Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrósł wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę sektora bankowego

0
Podziel się:

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę sektora bankowego, wyniósł w
grudniu tego roku 26,3 pkt, co oznacza wzrost w ujęciu miesięcznym o 0,6 pkt - poinformowały we
wtorek Związek Banków Polskich oraz TNS Polska. W ujęciu rocznym wskaźnik urósł o 9 pkt.

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę sektora bankowego, wyniósł w grudniu tego roku 26,3 pkt, co oznacza wzrost w ujęciu miesięcznym o 0,6 pkt - poinformowały we wtorek Związek Banków Polskich oraz TNS Polska. W ujęciu rocznym wskaźnik urósł o 9 pkt.

Marcin Idzik z TNS Polska podczas wtorkowej konferencji prasowej mówił, że bankowcy pozytywnie ocenili mijający rok, a ich optymizm może się utrzymać również w 2014 roku. "Rok 2013 był o tyle szczególny, że w historii badania nie odnotowaliśmy tak dużego spadku (optymizmu - PAP). W czerwcu wartość wskaźnik Pengab wynosiła zaledwie 6 pkt. Ten spadek został jednak odrobiony" - podkreślił.

Wskazał, że mimo trudnej sytuacji na rynku kredytów, jaką obserwowano w pierwszej połowie tego roku, nastąpiła dynamiczna poprawa, co było kluczowe dla wzrostu koniunktury w bankowości. "Dopiero w czwartym kwartale 2013 r. można mówić o upowszechnieniu pozytywnych kierunków" - zaznaczył.

Z badania TNS Polska wynika, że w bieżącym miesiącu wskaźnik ocen na rynku kredytów gospodarstw domowych wyniósł 27 pkt, co oznacza wzrost o 1 pkt w porównaniu do listopadowego. "W obrębie tego wskaźnika nieznaczny spadek odnotowano w odniesieniu do kredytów samochodowych i konsumpcyjnych. Znacząco (o 8 pkt) poprawiła się natomiast ocena sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych. Wskaźnik prognoz dla rynku kredytowego gospodarstw domowych zdecydowanie spadł" - wskazano w podsumowaniu badania.

Jeśli chodzi o kredyty dla przedsiębiorstw, to ankietowani bankowcy byli bardziej optymistyczni, niż jeszcze miesiąc temu, zarówno oceniając bieżącą sytuację, jak i przyszłą. "Pogorszyła się natomiast ogólna ocena sytuacji na rynku kredytów obrotowych (spadek z 24 pkt w listopadzie do 20 pkt w grudniu)" - zaznaczono.

Z badania wynika również, że grudzień przyniósł poprawę wskaźnika ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych. "Poprawa wskaźnika oceny dotyczy zarówno depozytów bieżących, jak i terminowych, natomiast spadek wskaźnika prognoz związany jest w szczególności z pogorszeniem oczekiwań na rynku depozytów bieżących" - wskazano.

W grudniu br. poprawę zaobserwowano też na rynku depozytów przedsiębiorstw, gdzie wskaźnik ocen wyniósł 9 pkt, co jest wynikiem o 2 pkt wyższym wobec listopada br. "W odniesieniu do depozytów bieżących wynik poprawił się o 8 pkt względem ubiegłego miesiąca, a dla depozytów terminowych - o 4 pkt" - czytamy w podsumowaniu badania.

"Wskaźnik prognoz dla tego rynku spadł o 5 pkt, do czego przyczyniły się gorsze wyniki zarówno dla rynku depozytów bieżących, jak i terminowych" - dodano. (PAP)

rbk/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)