Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrośnie brytyjskie uzależnienie od importu ropy i gazu

0
Podziel się:

Według najnowszych danych przedstawionych przez Departament ds. Energii i
Zmian Klimatycznych (DECC), spadek wydobycia ropy na brytyjskim szelfie kontynentalnym utrzyma się
w najbliższych latach i wyniesie średnio około 5 proc. rocznie.

Według najnowszych danych przedstawionych przez Departament ds. Energii i Zmian Klimatycznych (DECC), spadek wydobycia ropy na brytyjskim szelfie kontynentalnym utrzyma się w najbliższych latach i wyniesie średnio około 5 proc. rocznie.

W efekcie spadającego wydobycia w roku 2020 Wielka Brytania aż 43 proc. swojego zapotrzebowania na ropę będzie zmuszona zaspokajać poprzez import. W tej chwili import stanowi około 30 proc. struktury zaopatrzenia rynku.

W ciągu najbliższych ośmiu lat wielkość importu ropy do Wielkiej Brytanii ma wzrosnąć z obecnych 442 do 628 tys. baryłek dziennie. Po 2020 wzrost importu będzie kontynuowany by osiągnąć milion baryłek dziennie w 2030 roku, co stanowić będzie 67 proc. brytyjskiego zapotrzebowania.

Wzrośnie także uzależnienie Wielkiej Brytanii od importu gazu. Według DECC w 2020 roku z importu pochodzić będzie 53 proc. zużywanego gazu a w 2030 roku aż 76 proc.

Dane te niepokoją branżę naftową, która oczekuje na wsparcie rządowe dla nowych inwestycji na brytyjskim szelfie. "Musimy zrobić wszystko by powstrzymać spadek wielkości wydobycia, z którym mamy do czynienia od dwóch lat" - zaapelował Mike Tholen, dyrektor Oil & Gas UK, organizacji skupiającej spółki z sektora naftowego.

Jego zdaniem kluczem do tego celu są inwestycje w rozwój technologiczny. "Jestem przekonany, że poprzez lepsze wykorzystanie istniejących technologii i wypracowanie nowych rozwiązań, będziemy w stanie zapewnić długofalowy rozwój sektora naftowo-gazowego na brytyjskim szelfie. Wiemy, że są tam wciąż 24 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej czekające na wydobycie, co jednak wymagać będzie radykalnych zmian technologicznych" - dodał. (PAP)

mas/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)