Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wzruszający hołd dla Vaclava Havla

Na Wełtawę wpłynęła łódź wypełniona kwiatami w hołdzie zmarłemu przed blisko dwoma tygodniami czeskiego prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Na Wełtawę wpłynęła łódź wypełniona kwiatami. Rejs ma symbolicznie zakończyć życiową podróż zmarłego przed blisko dwoma tygodniami czechosłowackiego i czeskiego prezydenta. *

Akcję w hołdzie zmarłemu wymyślili i zorganizowali jego przyjaciele: muzyk i polityk Michael Kocab oraz artysta David Czerny. Rejs potrwa trzy dni. Trasa wiedzie z Pragi przez miasto Mielnik, gdzie Wełtawa uchodzi do Łaby, i dalej Łabą do Dieczina, pod niemiecką granicą.

Łódź, ciągniona przez motorówkę, wypłynęła na Wełtawę o godz. 10.00. Jej podróż zaczęła się w centrum Pragi w okolicy nabrzeża Aloisa Raszina, czyli tuż obok kamienicy, w której Havel przez wiele lat mieszkał. Odprowadziły ją cztery statki wycieczkowe, z których chętni mogli obserwować symboliczny rejs.

Łódź została wypełniona kwiatami i wieńcami, które przyniesiono Havlowi w czasie trwających około tygodnia uroczystości żałobnych. Po przybyciu do Dieczina uczestniczący w akcji artyści i przyjaciele Havla mają wrzucić kwiaty do Łaby.

Cały świat żegnał Havla. Zobacz materiał CNN:

_ - W pierwszym dniu łódź około godziny 18.00 powinna dotrzeć do Mielnika, w drugim: do Uścia nad Łabą, gdzie przybije do brzegu około godziny 16.00, a w trzecim - między 9.00 a 11.00 - pokona odległość między Uściem a Dieczinem, gdzie wieńce zostaną rozwiązane i symbolicznie posłane dalej rzeką _ - tłumaczył Kocab.

Vaclav Havel zmarł w niedzielę 18 grudnia br. w wieku 75 lat w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu karkonoskim. Państwowe uroczystości pogrzebowe ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego prezydenta Czech odbyły się 23 grudnia br. po trzech dniach żałoby narodowej. Pochówek, na życzenie rodziny, nastąpi dopiero po Nowym Roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t199520.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prasa;zegna;havla;na;wszystkich;stronach,127,0,992895.html) Czesi: Wałęsa rozczarował. Havel nigdy Dziennik _ Lidove noviny _ nazywa Havla mężem stanu z małych Czech, który stanowił symbol tego, co najlepsze w Europie Środkowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t199534.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/genialny;facet;robil;wielkie;wrazenie;prostota;argumentow,109,0,992621.html) Genialny facet! Robił wielkie wrażenie prostotą argumentów Henryk Wujec wspomina w rozmowie z Money.pl znajomość z Havlem.
Tagi: vaclav havel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz