Notowania

wiadomości
08.06.2011 12:06

XI Festiwal Dwa Teatry-Sopot 2011 od 18 czerwca

11 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 16 słuchowisk Teatru Polskiego Radia rywalizować będzie o Grand Prix rozpoczynającego się 18 czerwca XI Festiwalu Dwa Teatry-Sopot 2011.

Podziel się
Dodaj komentarz

11 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 16 słuchowisk Teatru Polskiego Radia rywalizować będzie o Grand Prix rozpoczynającego się 18 czerwca XI Festiwalu Dwa Teatry-Sopot 2011.

Jak poinformowała Emilia Krzystowska z biura prasowego imprezy, w tym roku Wielką Nagrodę festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w teatrze radiowym i telewizyjnym otrzyma Jerzy Trela. Laur zostanie wręczony 18 czerwca podczas uroczystości otwarcia festiwalu.

W poprzednich latach laureatami tej nagrody byli: Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski i Janusz Gajos.

"Na festiwalu prezentowane są wszystkie gatunki - od kostiumowych dramatów po współczesną groteskę, w tym spektakle Sceny Faktu Teatru Telewizji, które przywołują wydarzenia współczesnej polskiej historii" - przypomniała Krzystowska.

O tytuł najlepszego telewizyjnego przedstawienia konkurować będą m.in.: "Czarnobyl - cztery dni w kwietniu" autorstwa Janusza Dymka, Sławomira Popowskiego i Igora Sawina w reżyserii Janusza Dymka, "Boulevard Voltaire" autorstwa i w reżyserii Andrzeja Barta, "Komedia romantyczna" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Michała Gazdy, "Dolina Nicości" w ujęciu Wojciecha Tomczyka na podstawie powieści Bronisława Wildsteina i w reżyserii Wojciecha Nowaka.

Wśród słuchowisk radiowych prezentowanych w ramach konkursu znajdą się m.in.: "Pętla" Krzysztofa Czeczota, "Sex machine" Tomasza Mana, "Igraszki z aniołem" Roberta Mirzyńskiego, jak również radiowa wersja "Boulevard Voltaire" Andrzeja Barta.

Spektakle telewizyjne oceniać będą: Halina Łabonarska, Rafał Olbiński, Zbigniew Wichłacz, Piotr Wojciechowski i Krzysztof Zanussi. W skład jury oceniającego słuchowiska wejdą: Grażyna Barszczewska, Wojciech Fułek, Piotr Moss, Bogusław Schaeffer i Tadeusz Skoczek.

Oprócz nagrody Grand Prix dla twórców najlepszego spektaklu TV i słuchowiska radiowego, podobnie jak w ubiegłych latach, przyznane będą również nagrody indywidualne, m.in. za reżyserię, muzykę i grę aktorską.

W ramach festiwalu odbędą się publiczne spotkania z aktorami - Jerzym Trelą, Danutą Stenką, Edytą Jungowską, Grzegorzem Damięckim, Marianem Opanią, Haliną Łabonarską, Andrzejem Grabowskim. Zaplanowano także radiowe warsztaty dla młodzieży i studentów.

Wśród imprez towarzyszących znajdą się prezentacje spektakli i słuchowisk teatralnych poświęconych pamięci zmarłego w styczniu tego roku aktora Krzysztofa Kolbergera. Będzie też przegląd przedstawień w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego, jednego z czołowych twórców radiowego teatru, który zmarł w połowie kwietnia.

Festiwal Dwa Teatry-Sopot 2011 potrwa do 20 czerwca.(PAP)

rop/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz