Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

XII Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Płocku poświęcony pamięci Jana Pawła II

0
Podziel się:

W płockiej bazylice katedralnej pw.
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w piątek wieczorem
rozpocznie się trzydniowy XII Festiwal Muzyki Jednogłosowej,
poświęcony w tym roku pamięci papieża Jana Pawła II.

*W płockiej bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w piątek wieczorem rozpocznie się trzydniowy XII Festiwal Muzyki Jednogłosowej, poświęcony w tym roku pamięci papieża Jana Pawła II. *

Gościem specjalnym festiwalu będzie Roberto Colavalle z Watykanu, kantor Kaplicy Sykstyńskiej, który tak jak ubiegłym roku podczas pogrzebu Ojca Świętego zaśpiewa Litanię do Wszystkich Świętych. Koncert odbędzie się w niedzielę w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II podczas uroczystej mszy świętej, którą odprawi biskup płocki Stanisław Wielgus.

"Dzięki obecności Colavalle chcemy przypomnieć poruszające wykonanie Litanii do Wszystkich Świętych, które wszyscy pamiętają z uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II" - powiedział w piątek PAP współorganizator festiwalu Waldemar Woźniak.

Dodał, że pomysł zaproszenia Colavalle powstał, gdy okazało się, jak wiele osób zapamiętało Litanię do Wszystkich Świętych śpiewaną rok temu na Placu św. Piotra w Watykanie. "W wielu rozmowach, na wielu forach internetowych ciągle powracały pytania - gdzie można posłuchać tej litanii, gdzie można kupić nagranie tej pieśni. Colavalle, zapytany o możliwość jej wykonania podczas płockiego festiwalu, zgodził się od razu" - dodał Woźniak.

Tegoroczny festiwal zainauguruje w piątek Schola Cantorum z Rygi (Łotwa), która wykona m.in. gregoriańskie, benewentyńskie i polifoniczne śpiewy żałobne, powstałe na potrzeby liturgii w średniowieczu i wczesnym renesansie. Schola Cantorum Riga powstała w 1995 roku z inicjatywy Guntarsa Pranisa - kierownika artystycznego zespołu oraz kantora ryskiej katedry i wykładowcy tamtejszej Akademii Muzycznej.

W sobotę wystąpi niemiecka dwunastoosobowa grupa wokalna Ensemble Officium z Heidelbergu, która zaśpiewa nocną modlitwę brewiarzową z formularza "O zmarłych". Zespół wykona pieśni zaczerpnięte z rękopisów pochodzących z X wieku, odnalezionych w szwajcarskim klasztorze St. Gallen. Grupa powstała w 1999 roku, założona przez Wilfrieda Rombacha.

Na zakończenie festiwalu, w niedzielę, oprócz Colavalle wystąpią także: Bornus Consort z Warszawy i Schola Gregoriana Silesiensis z Wrocławia, prezentując wczesnorenesansową Missa Requiem Johannesa Ockeghema, najstarszą ze znanych polifonicznych mszy żałobnych. (PAP)

mb/ we/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)