Notowania

polska
08.10.2009 19:46

XIV Festiwal Kompozytorów Polskich rozpoczął się w Bielsku-Białej

Biała (PAP) - Kompozycje Mieczysława Karłowicza oraz Krzesimira Dębskiego w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia zainaugurowały w czwartek XIV Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej. Wydarzenie w całości poświęcone jest twórczości tych kompozytorów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Biała (PAP) - Kompozycje Mieczysława Karłowicza oraz Krzesimira Dębskiego w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia zainaugurowały w czwartek XIV Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej. Wydarzenie w całości poświęcone jest twórczości tych kompozytorów. *

W programie koncertu inauguracyjnego znalazło się między innymi światowe prawykonanie III koncertu skrzypcowego Dębskiego. Zabrzmiały także utwory Karłowicza: poemat symfoniczny opowieść oraz koncert skrzypcowy A-dur.

III Koncert skrzypcowy "Jazzowy" Dębskiego powstał w ubiegłym roku na zamówienie brazylijskiego skrzypka polskiego pochodzenia Jerzego Milewskiego. "Po wielu latach pisania muzyki współczesnej i posługiwaniem się nawet awangardowymi środkami wyrazu, wróciłem do mojej jazzowej przeszłości. Z najbardziej nośnych tematów, które przed laty sam wykonywałem na skrzypcach z zespołem String Connection, skonstruowałem główne tematy tego koncertu, utrzymanego w dość klasycznej formie. Spisałem moje własne improwizacje, które stały się podstawą wirtuozowskich partii solisty" - wyznał kompozytor.

Muzyka Krzesimira Dębskiego zabrzmi także w piątek w Bielskim Centrum Kultury. Melomani usłyszą między innymi "Koncert na flety proste", który powstał dla Marie-Therese Yan, wykonawczyni muzyki dawnej i współczesnej na różnych instrumentach. Zaprezentowany zostanie także "Koncert fletowy", skomponowany przez Dębskiego na Warszawskie Spotkania Muzyczne w 1998 roku. Na bielskim Festiwalu publiczność usłyszy go w wykonaniu flecistki amerykańskiej Katherine DeJongh.

W sobotę podczas koncertu finałowego melomani usłyszą muzykę filmową Krzesimira Dębskiego, między innymi z obrazów: "Ogniem i mieczem", "Stara Baśń", "W pustyni i w puszczy" czy "Szatan z siódmej klasy". Wystąpi Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją kompozytora.

Festiwal Kompozytorów Polskich potrwa do soboty. Impreza odbywa się rokrocznie jesienią. Poprzednie edycje festiwalu poświęcone były między innymi muzyce Góreckiego, Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera. (PAP)

szf/ abe/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz