Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

0
Podziel się:

Polak Marcin Ostrowski jako pierwszy zagra w przesłuchaniach XIV
Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W sobotę rozlosowano kolejność
prezentacji, przesłuchania rozpoczną się w niedzielę.

Polak Marcin Ostrowski jako pierwszy zagra w przesłuchaniach XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W sobotę rozlosowano kolejność prezentacji, przesłuchania rozpoczną się w niedzielę.

Kolejność wylosował najmłodszy uczestnik konkursu, 17-letni reprezentant Azerbejdżanu, Kamran Omarli.

"Podczas I etapu konkursu, który wyłoni 24 najlepszych skrzypków, uczestnicy muszą zagrać części sonat na skrzypce Jana Sebastiana Bacha, kaprys Nicolo Paganiniego, kaprys Wieniawskiego i jeden z siedmiu utworów do wyboru. Pierwszy etap przesłuchań zakończy się w czwartek" - powiedziała PAP rzeczniczka konkursu Alina Kurczewska.

W niedzielę w Auli uniwersyteckiej zagra pierwszych 10 skrzypków.

Ich grę będzie oceniało 13-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem Maxima Vengerova. Transmisje z przesłuchań przeprowadzą TVP Kultura i Program II Polskiego Radia.

Oficjalną inauguracją dwutygodniowego konkursu będzie wieczorny koncert ubiegłorocznej triumfatorki Agaty Szymczewskiej w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Szymczewska, wykona II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Pablo Gonzaleza. Konkurs zakończy 23 października koncert nadzwyczajny Maxima Vengerova.

Na czas konkursowych zmagań w Poznaniu na placu Adama Mickiewicza, obok pomnika Mickiewicza, umieszczona została rzeźba głowy Henryka Wieniawskiego. Głowa Wieniawskiego, jest umieszczona na specjalnym podnośniku, który każdego dnia rywalizacji będzie ją podnosił do góry; rzeźba ma promować konkurs.

Przewodniczący jury Maxim Vengerov dopuścił do konkursu 53 artystów z 21 krajów. Ostatecznie do konkursu przystąpiło 47. Wcześniej Vengerov osobiście przesłuchał ponad 120 skrzypków.

Przesłuchania odbyły się w 9 miastach świata: Bergamo, Londynie, Quebecu, Jokohamie, Seulu, Moskwie, Baku, Brukseli i Poznaniu. Z każdym ze skrzypków Vengerov odbył ponadto osobistą rozmowę i na tej podstawie dokonał wyboru uczestników. Zapoznał się również z zarejestrowanymi na DVD występami skrzypków dopuszczonych do preselekcji w drodze wyjątku.

Zdobywca I nagrody otrzyma 30 tys. euro i złoty medal, II nagrody - 20 tys. euro i srebrny medal, III nagrody - 12 tys. euro i brązowy medal. Jury przyzna też trzy wyróżnienia po 5 tys. euro. Maxim Vengerov wybierze ponadto osobę, której będzie następnie - w nagrodę - udzielał lekcji.

Przewodniczący jury Maxim Vengerov jest pochodzącym z Rosji wirtuozem skrzypiec i altówki, dyrygentem i pedagogiem. Jako 10-latek zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W 1990 r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Carla Flescha w Londynie. Od 2005 r. jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego. Pierwszą laureatką konkursu była Francuzka Ginette Neveu. Nagrody konkursowe w następnych latach zdobywali późniejsi wybitni skrzypkowie, m.in. Rosjanie Dawid Ojstrach i Wadim Brodskij.(PAP)

kpr/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)