Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

XIX Festiwal Muzyki Dawnej w Warszawie

0
Podziel się:

Muzyka renesansu, baroku, klasycyzmu na instrumentach z epoki zabrzmi na
tegorocznym, XIX Festiwalu Muzyki Dawnej, który odbywać się będzie w Warszawie. Festiwal rozpoczyna
się w niedzielę 8 listopada na Zamku Królewskim koncertem zespołu puzonów renesansowych Trombastic
oraz męskiego zespołu wokalnego Gregorianum - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

Muzyka renesansu, baroku, klasycyzmu na instrumentach z epoki zabrzmi na tegorocznym, XIX Festiwalu Muzyki Dawnej, który odbywać się będzie w Warszawie. Festiwal rozpoczyna się w niedzielę 8 listopada na Zamku Królewskim koncertem zespołu puzonów renesansowych Trombastic oraz męskiego zespołu wokalnego Gregorianum - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

Organizatorzy zapowiadają, że podczas tegorocznej edycji festiwalu zaprezentuje się wyjątkowo wiele bardzo młodych wykonawców. Z muzyków u progu kariery składają się zespoły Gregorianum, Cantica Sacra, Saltarello.

Drugi koncert festiwalu odbędzie się w piątek 13 listopada w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Zabrzmi tam między innymi wczesną muzyka Josepha Haydna w wykonaniu zespołu Ensemble Musica Riservata z Austrii. Ten koncert przypomnieć ma słuchaczom o obchodzonej w tym roku 200. rocznicy śmierci Josepha Haydna.

W niedzielę, 22 listopada, w Zamku Królewskim będzie można posłuchać muzyki na historycznym fortepianie pianoforte - kopii instrumentu Steina - oraz na tak zwanym wiązanym klawikordzie, wykonanym według anonimowego wzoru z przełomu XVII i XVIII wieku. Na takich instrumentach grali, przed skonstruowaniem fortepianu, poprzednicy i nauczyciele Fryderyka Chopina m.in. Józef Elsner, dlatego też koncert w wykonaniu Katarzyny Drogosz i Marii Erdman zatytułowano "Na chwilę przed Chopinem".

W Andrzejki, 29 listopada, w Kościele Środowisk Twórczych, odbędzie się koncert pt. "Uciecha św. Andrzeja". Zagra młodzieżowy zespół muzyki dawnej Saltarello pod batutą Grażyny Dziedziczak. W programie znajda się XVI-wieczne utwory taneczne - polskie, francuskie, niemieckie i włoskie.

Festiwal zakończy wydarzenie - wykonanie "Hebdomas" - niedawno odkrytych pieśni o stworzeniu świata autorstwa polskiego renesansowego poety Sebastiana Klonowica. Dotąd Klonowic znany był tylko jako poeta, to odkrycie "Hebdomas" pokazuje go jako kompozytora. Podczas koncertu zagrają dwa warszawskie zespoły: Subtilior Ensemble i Ars Nova. (PAP)

aszw/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)