Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

XIX wileńskie "Kaziuki" w Poznaniu

0
Podziel się:

Przemarszem orszaku króla Kazimierza i odegraniem hejnałów Wilna i Poznania
rozpocznie się w niedzielę na poznańskim Starym Rynku Jarmark "Kaziuki" - wileńskie święto w
stolicy Wielkopolski. W tym roku "Kaziuki" zorganizowane zostaną po raz dziewiętnasty.

*Przemarszem orszaku króla Kazimierza i odegraniem hejnałów Wilna i Poznania rozpocznie się w niedzielę na poznańskim Starym Rynku Jarmark "Kaziuki" - wileńskie święto w stolicy Wielkopolski. W tym roku "Kaziuki" zorganizowane zostaną po raz dziewiętnasty. *

Obchody Kaziuków wiążą się z tradycją obchodów ku czci św. Kazimierza z rodu Jagiellonów - patrona Polski i Litwy. Kaziuki w Poznaniu organizuje Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, które chce przybliżyć Wielkopolanom tradycję i historię Wileńszczyzny.

Jarmark poprzedzi otwarcie w piątek wystawy z cyklu Kresy w Fotografii Wielkopolan, zatytułowanej "Obrazy z życia i podróży - w 200. rocznicę urodzin Józefa I. Kraszewskiego", którą będzie można oglądać w Pracowni-Muzeum Józefa I. Kraszewskiego w Poznaniu do końca marca.

"Paradoksalnie życie Kraszewskiego było związane z Kresami, on dużo w tamte regiony podróżował, a Kresy były przez niego często opisywane" - powiedziała w środę PAP wiceprezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu.

Gwiazdą muzyczną festynu będzie Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca "Wilia" z Wilna, który da koncert plenerowy na Starym Rynku i w auli poznańskiej szkoły muzycznej.

Oprócz wydarzeń kulturalnych Kaziuki w Poznaniu to także tradycyjny jarmark, podczas którego poznaniacy zaopatrują się w świąteczne palmy. Na straganach ustawionych na Starym Rynku będzie można kupić m.in. kaziukowe serca, czarny wileński chleb, zjeść cepeliny oraz bliny.

Podczas uroczystości jest też wręczana nagroda "Żurawiny", w tym roku otrzyma ja Aleksander Kołyszko Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej (Białoruś). "Żurawina" jest przyznawana osobom, którzy szczególnie zasłużyli się dla krzewienia kultury kresowej. Wcześniej laureatami tej nagrody zostali m.in. Tadeusz Konwicki, Stefan Stuligrosz, Barbara Wachowicz i Andrzej Stelmachowski.

W kościele pw. Wszystkich Świętych Mszę św. W intencji Kazimierza Jagiellończyka odprawi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Msza będzie transmitowana w Telewizji Polonia.

"Kaziuki" to tradycja związana z kościelnymi uroczystościami św. Kazimierza, patrona Litwy. Przed wojną, na dzień św. Kazimierza Królewicza, 4 marca do Wilna z okolicznych miejscowości przybywali Polacy na tradycyjny odpust. Na straganach sprzedawano obwarzanki, pierniki, zioła lecznicze i palmy.

Święty Kazimierz, polski królewicz, był drugim z sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Zmarł 4 marca 1484 roku w wieku 26 lat. Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w 1604 r. w Wilnie, w katedrze wileńskiej znajduje się jego sarkofag. Od 1960 r. św. Kazimierz jest również patronem Kawalerów Maltańskich. (PAP)

kpr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)