Notowania

wiadomości
01.03.2011 16:44

XV Międzynarodowy Salon Edukacyjny "Perspektywy 2011"

Ponad 300 wystawców, w tym uczelnie z całej Polski i kilkunastu krajów świata, szkoły językowe, szkoły ponadgimnazjalne i policealne wezmą udział w XV Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym "Perspektywy 2011", który otwarty zostanie w czwartek w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ponad 300 wystawców, w tym uczelnie z całej Polski i kilkunastu krajów świata, szkoły językowe, szkoły ponadgimnazjalne i policealne wezmą udział w XV Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym "Perspektywy 2011", który otwarty zostanie w czwartek w Warszawie. *

Gośćmi honorowymi Salonu, która przez trzy dni odbywać się będzie w Pałacu Kultury i Nauki, będą w tym roku Francja i Niemcy. Przygotowały one wspólnie szeroką prezentację możliwości studiów i stypendiów w tych krajach.

"Niemcy i Francja to kraje, w których od wielu lat bardzo chętnie podejmują naukę młodzi Polacy" - przypomniał podczas wtorkowej konferencji prasowej pomysłodawca Salonu, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" Waldemar Siwiński. Jak podał, na pierwszym miejscu wśród obcych krajów gdzie studiują Polacy są właśnie Niemcy. Co roku Polacy znajdują się też w ścisłej czołówce jeśli chodzi o liczebność wśród zagranicznych studentów w Niemczech. Obecnie na 374 niemieckich uczelniach studiuje około 9,5 tys. Polaków.

Z kolei Francja, zajmuje trzecie miejsce - po Niemczech i Wielkiej Brytanii - jeśli chodzi o wybory młodych Polaków. Obecnie studiuje tam około 3,5 tys. osób z Polski.

W przypadku studiów licencjackich - zarówno w Niemczech, jak i we Francji - młodzi Polacy najczęściej wybierają kierunki humanistyczne i społeczne. W przypadku studiów wyższego stopnia i studiów doktoranckich dominują nauki ścisłe i przyrodnicze.

Podczas Salonu instytucje edukacyjne i uczelnie z obu krajów nie tylko będą przedstawiać możliwości studiowania na swoich uczelniach, ale także będą promować naukę swoich języków narodowych.

Jak zaznaczył dyrektor Przedstawicielstwa Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) w Warszawie Randolf Oberschmidt, Niemcom i Francji zależy nie tylko na tym, aby sporo młodych Polaków studiowało w ich krajach, ale także na jak najlepszej bliskiej współpracy między uczelniami i środowiskami naukowymi wszystkich trzech krajów.

Specjalne stoiska podczas Salonu będą mieć także przedstawiciele Komisji Europejskiej. Na cztery miesiące przed objęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej Komisja Europejska będzie promować na Salonie swoją nową inicjatywę - program "Mobilna młodzież" ("Youth on the Move").

"Mobilna Młodzież" to jedna z siedmiu głównych inicjatyw strategii Europa 2020. Jednym z celów tej inicjatywy jest doprowadzenie do tego by w 2020 każdy młody Europejczyk miał możliwość odbycia części swojej edukacji na granicą. W piątek podczas Salonu odbędzie się uroczysta inauguracja programu "Mobilna młodzież" w Polsce.

Podobnie jak w latach ubiegłych Salon składać się będzie z czterech uzupełniających się części: Salonu Szkół Wyższych, Salonu Uczelni Zagranicznych "Study Abroad", Salonu Szkolnictwa Artystycznego "Ogród Sztuk" oraz z Prezentacji Liceów i Techników. Obok szkół ponadgimnazjalnych z Warszawy ofertę swoją przedstawiać będą także szkoły z regionu.

Prezentacji szkół i uczelni towarzyszyć będzie też bogata propozycja seminariów, konferencji i spotkań dotyczących m.in. egzaminów zewnętrznych, tego jak się do nich dobrze przygotować oraz tego jak świadomie wybierać szkołę ponadgimnazjalną, kierunek studiów i uczelnię. Zaplanowano również specjalną debatę ekspertów dotyczącą egzaminu maturalnego jako podstawy przyjęcia na studia.

Uroczystemu otwarciu Salonu towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników XX Rankingu Liceów Warszawskich. Z okazji jubileuszu przygotowano także specjalny Ranking 20-lecia stołecznych liceów.

Organizatorem Salonu jest Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". Patronat honorowy nad Salonem objęli: minister edukacji Katarzyna Hall, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow i przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich prof. Waldemar Tłokiński.

W ubiegłych latach Salon odwiedzało po około 50 tys. osób. (PAP)

dsr/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz