Notowania

książki
26.11.2009 16:37

XVIII Targi Książki Historycznej

Spotkania z autorami, debaty, projekcje filmów historycznych oraz wręczenie nagrody KLIO i Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka to niektóre z wydarzeń zorganizowanych w ramach XVIII Targów Książki Historycznej, które otwarto w czwartek w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spotkania z autorami, debaty, projekcje filmów historycznych oraz wręczenie nagrody KLIO i Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka to niektóre z wydarzeń zorganizowanych w ramach XVIII Targów Książki Historycznej, które otwarto w czwartek w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

"Popularność książki historycznej w ostatnim dwudziestoleciu wiele mówi o naszym społeczeństwie. (...) Obywatelską edukację historyczną uważam za jedno z zagadnień pierwszoplanowych. To poważne wyzwanie i gorąco popieram wszelkie inicjatywy, które wychodzą mu naprzeciw. Zawsze, gdy chodzi o bardziej pogłębiony, treściwy, całościowy przekaz wiedzy historycznej niezastąpioną rolę odgrywa książka. Sam zaliczam się do miłośników dobrej książki historycznej (...) i składam serdeczne gratulacje laureatom przyznawanej dziś nagrody KLIO i Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka" - napisał w liście do gości Targów prezydent Lech Kaczyński.

Rozpoczęcie Targów było połączone z wręczeniem Nagrody KLIO. Jest ona przyznawana corocznie od 1996 roku polskim autorom i wydawcom zajmującym się literaturą historyczną za ich wkład w popularyzację historii i literatury historycznej w Polsce. Nominacje do nagrody są przyznawane w kategoriach: autorskiej, edytorskiej, monografii naukowej i varsavianów.

W tym roku w kategorii autorskiej nagrodą I stopnia został uhonorowany Mariusz Mazur za książkę "O człowieku tendencyjnym... Obraz nowego człowieka w propagandzie komunistycznej w okresie Polski Ludowej i PRL 1944-1956", drugą otrzymał Eryk Krasuski za publikację "Międzynarodowy Komunista. Jerzy Borejsza - biografia polityczna", a trzecią wręczono Halinie Manikowskiej za wydawnictwo "Jerozolima-Rzym-Compostela. Wielkie pielgrzymowanie u schyłku średniowiecza".

W kategorii monografii naukowych nagrodę I stopnia otrzymał Jacek Żurek za "Ruch +księży patriotów+ w województwie katowickim w latach 1949-1956", dwie równorzędne drugie nagrody wręczono Grzegorzowi Myśliwskiemu za "Wrocław w przestrzeni gospodarczej Europy (XIII-XV wiek). Centrum czy peryferie?" oraz Pawłowi Żmudzkiemu za publikację "Władca i wojownicy. Narracje o wodzach, drużynie i wojnach w najdawniejszej historiografii Polski i Rusi". Wyróżnieniem w tej kategorii uhonorowano Ewę Gruner-Żarnoch za książkę "Starobielsk w oczach ocalałych jeńców".

Wyróżnienia w kategorii edytorskiej wręczono Instytutowi Archeologii i Etnologii PAN za "Pradzieje Wielkopolski. Od kamienia do średniowiecza" pod redakcją Michała Kobusiewicza, Muzeum Narodowemu z Krakowie za publikację "Urbs celeberrima. Księga pamiątkowa na 750-lecie lokacji Krakowa" pod redakcją Andrzeja Grzybkowskiego, Zdzisława Żygulskiego jun. i Teresy Grzybkowskiej oraz Bibliotece Narodowej za "Atlas Antonia Milla z 1583 roku" w opracowaniu Eweliny Bykuc, Lucyny Szaniawskiej i Marii Woźniak.

W kategorii varsaviana I nagrodę otrzymał Piotr Majewski za publikację "Ideologia i konserwacja. Architektura zabytkowa w Polsce w okresie socrealizmu". Wyróżnienia przyznano Muzeum Powstania Warszawskiego za książkę "Rozpoznaj Warszawę. Nieznane fotografie z rodzinnych archiwów 39-45" oraz Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy za cykl edytorski "Biblioteka Warszawska" oraz za książkę Izabelli Maliszewskiej, Zygmunta Walkowskiego i Macieja Mikulskiego "Skrawek wolnej Warszawy. Codzienność powstańczej Starówki w fotografii Jerzego Chojnackiego".

Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka przyznano Wydawnictwu Uniwersytetu Śląskiego za publikację Dariusza Nawrota "Litwa i Napoleon w 1812 roku". Wyróżnienia otrzymały Wydawnictwo Libra za pracę Mikołaja Berczenki "I Wojna Światowa i sprawa polska na dawnych kartach pocztowych" oraz Agora za publikację Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego "Spacerownik po warszawskich cmentarzach". Wyróżnieniem specjalnym uhonorowano Wydawnictwo Inforteditions z Zabrza za "propagowanie wiedzy z dziedziny historii militarnej epoki napoleońskiej".

Targi Książki Historycznej odbywają się w tym roku po raz pierwszy w nowej siedzibie, w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim. Potrwają do 29 listopada. W ich ramach jest prezentowana oferta wydawnictw historycznych, można spotkać się z autorami książek, wziąć udział w projekcjach filmów historycznych, panelach dyskusyjnych czy prezentacji historycznych gier komputerowych.

Zaplanowano także aukcję antykwarycznych książek, wydawnictw i dokumentów, wystawę Instytutu Pamięci Narodowej "Rotmistrz Pilecki-Ochotnik do Auschwitz" oraz przygotowane przez Radomską Grupę Rekonstrukcyjną zabawy dla dzieci pod hasłem "Wstąp do Armii, broń Ojczyzny" i prezentacje multimedialne dotyczące m.in. Powstania Styczniowego i wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W weekend targowy będzie kursował tramwaj historyczny dowożący odwiedzających na Targi, w którym przewodnicy będą opowiadać o historii Zamku Królewskiego i stolicy.

Wstęp na wszystkie imprezy towarzyszące XVIII Targom Książki Historycznej jest wolny.

Szczegółowy program Targów znajduje się na stronie www.historia.pap.pl. (PAP)

akn/ tot/ bk/

Tagi: książki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz