Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Yonhap: Korea Płn. postawiła wojsko w stan gotowości bojowej

0
Podziel się

W związku z narastającymi na Półwyspie Koreańskim napięciami
przywódca Korei Płn. Kim Dzong Il postawił armię w stan gotowości bojowej - podała we wtorek
południowokoreańska agencja Yonhap.

bEicSpoB

W związku z narastającymi na Półwyspie Koreańskim napięciami przywódca Korei Płn. Kim Dzong Il postawił armię w stan gotowości bojowej - podała we wtorek południowokoreańska agencja Yonhap.

Agencja powołała się na obserwatorów w Korei Płn. Jak jednak podał Reuters, w północnokoreańskich mediach dostępnych za granicą nie ma mowy o takim rozkazie Kim Dzong Ila.

Napięcia na Półwyspie Koreańskim narastają, od kiedy pod koniec marca br. na Morzu Żółtym zatonął południowokoreański okręt wojenny ze 104 ludźmi na pokładzie, z których udało się uratować 58. Na podstawie oględzin wydobytego z morza wraku Seul oraz Waszyngton twierdzą, że okręt zatopiła północnokoreańska torpeda.

bEicSpoD

Jak podały we wtorek japońskie media, nad odpowiedzią na północnokoreańską agresję zastanawia się rząd w Tokio. Według tych doniesień, rozważane jest m.in. ograniczenie przekazów pieniężnych do Korei Płn., zakazanie statkom, które odwiedziły wcześniej Koreę Płn., zawijania do japońskich portów, a także nowe obostrzenia w wymianie handlowej między Phenianem i Tokio.

Wszystkie te restrykcje Japonia w pewnym stopniu już wobec Korei Płn. stosuje, lecz może je zaostrzyć. "Należy sobie zadać pytanie, jak efektywne były dotąd takie rozwiązania, ale musimy rozważyć takie opcje, aby pokazać nasze stanowisko wobec obecnej sytuacji" - powiedział japoński minister finansów Naoto Kan.

W poniedziałek relacje handlowe z Phenianem zamroził Seul. W ramach retorsji zakazał również północnokoreańskiej flocie wpływania na swoje wody terytorialne oraz zapowiedział, że wznowi transmisje antypółnocnokoreańskie, nadawane za pośrednictwem megafonów rozmieszczonych wzdłuż ufortyfikowanej granicy między dwoma państwami.

Korea Płd. zapowiedziała też wspólne z USA manewry morskie, mające na celu przećwiczenie walki z okrętami podwodnymi oraz zaapelowała do Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby nałożyła na Phenian nowe sankcje.

bEicSpoJ

Także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w poniedziałek do RB, aby odpowiedziała na północnokoreańską agresję.(PAP)

gsi/

6299648 6299492 6299617

bEicSppe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)