Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Yunus: najwyższy czas, by zredefiniować system i pozbyć się biedy

0
Podziel się

Mohammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za działania na rzecz walki
z biedą, przekonywał podczas XIII Szczytu Noblistów, że nadszedł najwyższy czas, by zredefiniować
system kapitalistyczny nastawiony na maksymalizację zysków. Tylko w ten sposób, jego zdaniem, uda
się zlikwidować ubóstwo.

bErUBjDp

Mohammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za działania na rzecz walki z biedą, przekonywał podczas XIII Szczytu Noblistów, że nadszedł najwyższy czas, by zredefiniować system kapitalistyczny nastawiony na maksymalizację zysków. Tylko w ten sposób, jego zdaniem, uda się zlikwidować ubóstwo.

Yunus wziął we wtorek udział w sesji "Usłyszcie nas! Nierówności a sprawiedliwość społeczna", która zainaugurowała drugi dzień XIII Szczytu Noblistów w Warszawie.

"Ubóstwo nie jest spowodowane przez biednych ludzi, to nie ich wina, są jego ofiarami" - powiedział Yunus. Jak przekonywał, bieda determinowana jest przez czynniki zewnętrzne, dlatego musimy się ich pozbyć, by wyeliminować ubóstwo.

bErUBjDr

Noblista porównał ludzi ubogich do drzewka bonsai, które rosnąc w doniczce, ma ograniczoną przestrzeń do rozwoju. "Nie mają tych szans, które mają bogaci ludzie - przekonywał. - Dlaczego odmawiamy im tej przestrzeni? Ponieważ stworzyliśmy niesprawiedliwy system". Jak mówił, system kapitalistyczny jest oparty na maksymalizacji zysków, co jest jego jedynym i najważniejszym przesłaniem.

Ocenił, że system kapitalistyczny "przekształcił jednostki ludzkie w roboty do produkowania pieniędzy". Yunus mówił, że "pogoń za pieniądzem stała się dla nas uzależnieniem", dlatego system kapitalistyczny musi się zmienić.

"Powinniśmy budować nowe systemy biznesowe, tworzyć firmy, które nie pobierają dywidendy, koncentrować się na przedsiębiorstwach społecznych" - przekonywał noblista. Jak mówił, stworzony przez niego system mikrokredytów nie potrzebuje zabezpieczeń, jest oparty na zaufaniu. "Grameen Bank nie ma żadnych prawników, my nie potrzebujemy prawników w całym systemie" - wskazał.

Zdaniem Yunusa należ wykorzystywać pomysły biznesowe do rozwiązywania problemów ludzi. "Chcemy zmienić ten świat, chcemy świata, gdzie nie będzie biednych ludzi. Jest to możliwe" - powiedział Yunus. Podkreślił, że obecny system karze ludzi, a powinno być odwrotnie. "Najwyższy czas, by zredefiniować cały system" - ocenił.

bErUBjDx

"Wyobraźmy sobie, że ktoś rodzi się w pałacu, a ktoś na ulicy (...), teraz prawdopodobnie dziecko urodzone na ulicy stanie się przestępcą, a w pałacu - królem. Gdybyśmy zamienili te dwa noworodki, prawdopodobnie dziecko wychowane w pałacu zostałoby królem, a na ulicy - przestępcą. To jest cała esencja naszego systemu" - ocenił.

Jego zdaniem obecny system pomocy społecznej często generuje zależności zamiast wyprowadzać ludzi na trwałe z biedy i czynić ich użytecznymi dla społeczeństwa. "Celem życia ludzi jest wykorzystanie naszej kreatywnej energii i zmiana świata" - mówił Yunus.

Muhammad Yunus jest założycielem Grameen Bank, bangladeskiego banku specjalizującego się w udzielaniu mikrokredytów.(PAP)

hgt/ laz/ mok/ mag/

bErUBjDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)