Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z końcem kwietnia spotkanie grupy roboczej PERN i Transnieftu

0
Podziel się:

Na 26 i 27 kwietnia zaplanowano kolejne spotkanie wspólnej grupy roboczej
Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjskiego koncernu
Transnieft. Będzie ono miało głównie charakter techniczny.

Na 26 i 27 kwietnia zaplanowano kolejne spotkanie wspólnej grupy roboczej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjskiego koncernu Transnieft. Będzie ono miało głównie charakter techniczny.

Jak poinformował w piątek PAP rzecznik PERN Roman Góralski, spotkanie grupy odbędzie się w Adamowie przy granicy z Białorusią, gdzie spółka posiada bazę magazynową.

PERN i Transnieft są największymi krajowymi operatorami rurociągu "Przyjaźń", którym transportowana jest ropa naftowa z Rosji do rafinerii w Polsce i w Niemczech, a także tranzytem przez gdański Naftoport - spółkę z grupy PERN - do innych odbiorców zagranicznych.

Według PERN, najbliższe kwietniowe spotkanie "będzie miało głównie charakter techniczny" i zostanie poświęcone m.in. omówieniu i uzgodnieniu wykazu dokumentacji oraz trybu ich aktualizacji, a także planom, możliwościom i kierunkom modernizacji narzędzi pomiarowych i urządzeń.

Podczas spotkania poruszona zostanie również sprawa konieczności sporządzenia świadectwa akredytacji laboratorium chemiczno analitycznego w Adamowie zgodnie z wymogami dokumentacji normatywnej Transnieftu.

Na pytanie PAP, czy podczas spotkania omawiana będzie kwestia tranzytu rosyjskiej ropy naftowej przez gdański Naftoport, rzecznik PERN odpowiedział, że sprawa ta "nie znajduje się w planie spotkania grupy roboczej".

Góralski dopytywany o dalsze funkcjonowanie grupy wyjaśnił, że umowa między PERN a Transnieftem dotycząca istnienia grupy roboczej "obowiązuje do września i jeżeli żadna ze stron jej nie wypowie, przedłuża się automatycznie na następny rok".

Memorandum "o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie wymiany informacji" PERN i rosyjski Transnieft podpisały w Płocku we wrześniu 2009 r. Dokument przewiduje rozwijanie współpracy w zakresie wymiany informacji o transporcie ropy naftowej, w tym zwłaszcza "na wypadek pojawienia się sytuacji kryzysowej" w eksploatacji rurociągu naftowego "Przyjaźń", a także wymianę doświadczeń na temat funkcjonowania rurociągów polskich i rosyjskich.

Pierwsze spotkanie grupy roboczej PERN i Transnieft odbyło się w Moskwie pod koniec 2009 r., a ostatnie w październiku 2011 r. w Petersburgu.

W czwartek minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski powiedział w Sejmie, że obecnie do końca roku zakontraktowanych jest pięć tankowców o pojemności po 100 tys. ton, które odbiorą rosyjską ropę w gdańskim Naftoporcie.

Budzanowski odpowiadał w czwartek na pytania Piotra Naimskiego(PiS) w sprawie wykreślenia przez Rosjan 2 kwietnia Naftoportu z listy terminali, przez które eksportują oni swoją ropę naftową. Transnieft opublikował w tym czasie dokument, w którym nie było Gdańska, jako portu przez który eksportowany jest rosyjski surowiec.

Odnosząc się do tej kwestii, PERN informował na początku kwietnia, że tranzyt rosyjskiej ropy naftowej przez gdański Naftoport nie jest zjawiskiem stałym i znajdował się na różnych poziomach. PERN podał wtedy, że gdański Naftoport nie pojawia się w grafikach Transnieftu od początku 2010 r., a mimo to tranzyt rosyjskiej ropy tą drogą w samym 2010 r. wyniósł 7,8 mln ton, w 2011 r. - 3,9 mln ton, a w I kw. 2012 r. - 400 tys. ton.

PERN "Przyjaźń" jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zarządza m.in. siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności ok. 2,8 mln m sześc.(PAP)

mb/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)