Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z kopalnią Knurów-Szczygłowice JSW może zwiększyć wydobycie do 19 mln ton

0
Podziel się:

Ewentualny zakup od Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice docelowo
powinien zwiększyć wydobycie węgla w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) do ok. 19 mln ton rocznie,
wobec ponad 13,5 mln ton w ubiegłym roku - ocenia prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Ewentualny zakup od Kompanii Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice docelowo powinien zwiększyć wydobycie węgla w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW)
do ok. 19 mln ton rocznie, wobec ponad 13,5 mln ton w ubiegłym roku - ocenia prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach prezes zapowiedział, że konkretne rozmowy na temat zakupu kopalni oraz ceny, będącej do przyjęcia dla obu stron transakcji, powinny rozpocząć się na przełomie stycznia i lutego. Obecnie trwa wycena kopalni, prowadzona przez wyspecjalizowaną w takich operacjach firmę. Wycena ma być gotowa przed końcem stycznia.

Zagórowski ocenił, że JSW byłaby w stanie sfinansować zakup kopalni z własnych środków, musi jednak gospodarować nimi tak, aby zapewnić płynne finansowanie innych już rozpoczętych oraz planowanych inwestycji. Dlatego zakup kopalni spółka chce sfinansować w części z własnych środków, a w pozostałej części z zaciągniętego na rynku finansowym długu - przy pomocy kredytów lub obligacji, w zależności od tego, co w danym momencie będzie bardziej opłacalne.

Prezes nie chciał na razie przesądzać, jaka będzie struktura finansowania transakcji, jeżeli ostatecznie dojdzie ona do skutku.

Zagórowski przypomniał, że w 2012 r. kopalnie JSW wydobyły 13,5 mln ton węgla, a plan na 2013 r. zakładał przekroczenie tego poziomu. "Udało się osiągnąć wydobycie nieco wyższe od tego planu" - powiedział Zagórowski. Nie podał dokładnych wielkości przed oficjalną prezentacją wyników spółki za ubiegły rok. Zapewnił, że cała grupa kapitałowa JSW zamknęła ubiegły rok zyskiem.

Odnosząc się do obecnej sytuacji rynkowej w segmencie węgla koksowego Zagórowski ocenił, że nadal "nie jest ona najlepsza". "Obserwujemy spadek cen na rynkach światowych w stosunku do czwartego kwartału ubiegłego roku" - powiedział prezes, zaznaczając, że ceny są nadal negocjowane z odbiorcami, a na ich ostateczny poziom wpływają także m.in. koszty transportu i inne czynniki.

W 2015 r. JSW chce osiągnąć roczne wydobycie (bez uwzględnienia kopalni Knurów-Szczygłowice) rzędu 14 mln ton. Według prezesa, dalsze zwiększanie produkcji węgla, powyżej tego poziomu, wymaga - tam, gdzie jest to uzasadnione - pracy kopalń przez sześć dni w tygodniu, zamiast obecnych pięciu. Zachowany zostałby natomiast pięciodniowy tydzień pracy górników.

Spółka już teraz przygotowuje nowe fronty wydobywcze, aby w perspektywie kopalnie mogły pracować przez sześć dni w tygodniu. W ubiegłym roku wydrążono ok. 76-78 km nowych wyrobisk, wobec ok. 74 km w poprzednim roku. Zarząd przekonuje też do sześciodniowego tygodnia pracy kopalń związki zawodowe, które są przeciwne temu rozwiązaniu. Według Zagórowskiego, wprowadzenie szóstego dnia pracy przy odpowiednim przygotowaniu frontów wydobywczych dałoby możliwości wzrostu produkcji rzędu 10 proc.

Obecnie 73 proc. produkcji JSW to różne gatunki węgla koksowego, a pozostała część - węgiel energetyczny. Już w tym roku proporcie te mają się zmienić na korzyść węgla koksowego. Będzie to możliwe dzięki uruchomieniu jesienią tego roku nowego poziomu wydobywczego w kopalni Budryk.

Także ewentualne przejęcie kopalni Knurów-Szczygłowice ma wzmocnić pozycję JSW, jako producenta węgla koksowego. Ta należąca do Kompanii Węglowej kopalnia zatrudnia ok. 5,8 tys. osób. Przynosi zyski. Ok. 40 proc. jej obecnego wydobycia (ok. 1,5 mln ton rocznie) to węgiel koksowy, w którym specjalizuje się JSW. Spółka chciałaby zainwestować w zakładzie, zwiększając wydobycie węgla koksowego.

Docelowy poziom wydobycia JSW powiększonej o kopalnię Knurów-Szczygłowice - ok. 19 mln ton rocznie - mógłby zostać osiągnięty za kilka lat.(PAP)

mab/ mki/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)