Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z mazurskich jezior znikają boje - koniec sezonu żeglugowego

0
Podziel się:

Z mazurskich jezior usuwane są boje, które wyznaczają szlaki dla żeglarzy i
wskazujące niebezpieczne miejsca tzw. boje kardynalne. Wyciąganie boi to bardzo specyficzna i jedna
z najcięższych robót na wodzie - uważają pracownicy, którzy się tym zajmują.

Z mazurskich jezior usuwane są boje, które wyznaczają szlaki dla żeglarzy i wskazujące niebezpieczne miejsca tzw. boje kardynalne. Wyciąganie boi to bardzo specyficzna i jedna z najcięższych robót na wodzie - uważają pracownicy, którzy się tym zajmują.

Ekipy giżyckiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który oznakowuje bojami szlaki żeglowne na Mazurach, mają do ściągnięcia łącznie 450 boi leżących na około 200 km jezior.

"Ściąganie ich z wody zajmie nam ponad tydzień" - powiedział PAP Tomasz Mułyk z giżyckiego RZGW.

"Żeby boje trzymały się precyzyjnie miejsca, mocujemy je do dna łańcuchami i kamieniami, z których każdy waży 75 kg. Niektóre boje mocowane są nawet kilkoma takimi kamieniami. Teraz wyciągamy z wody nie tylko boje, ale także łańcuchy i te ciężkie kamienie. To naprawdę ciężka robota, wykonywana przy tym na wodzie, często przy wietrze i deszczu" - przyznał PAP Mułyk.

Wyciągane kamienie i boje transportowane są na brzeg na specjalnej barce. Przez zimę pracownicy Zarządu będą je oczyszczać, konserwować, niektóre malować - średnia wartość takiej boi to 1,8 tys. zł.

Także ratownicy mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego szykują się powoli do zimy; zaczęli ściągać z wody tzw. boje kardynalne, to jest żółto-czarne tyczki, którymi oznakowane są miejsca niebezpieczne, np. kamienie czy mielizny. Na całym Szlaku Wielkich Jezior ratownicy ustawili 120 takich boi.

Zarówno boje wyznaczające szlak żeglugowy, jak i boje kardynalne ponownie zostaną ustawione na wodzie wiosną. Do tego czasu żeglarze, którzy będą chcieli pływać po jeziorach, będą musieli polegać na mapach i urządzeniach technicznych w rodzaju GPS.

Wraz ze ściągnięciem boi ze szlaku w tryb zimowy zostały też przeprogramowane maszty ostrzegające żeglarzy przed nawałnicami i burzami. (PAP)

jwo/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)