Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Z mitologią w świat antyku" - nowa wystawa w muzeum w Radomiu

0
Podziel się:

Wystawę "Z mitologią w świat antyku" można od czwartku oglądać w Muzeum im.
Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja ukazuje związki pomiędzy zabytkami okresu starożytności i
późniejszymi pracami plastycznymi, inspirowanymi wierzeniami starożytnych Greków i Rzymian.

Wystawę "Z mitologią w świat antyku" można od czwartku oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja ukazuje związki pomiędzy zabytkami okresu starożytności i późniejszymi pracami plastycznymi, inspirowanymi wierzeniami starożytnych Greków i Rzymian.

Według kierowniczki działu sztuki w radomskim muzeum, Pauliny Szymalak, celem wystawy jest przybliżenie mitologii starożytnych Greków i Rzymian, zarówno w sztukach plastycznych, jak i zabytkach kultury starożytnej.

Na wystawie zaprezentowano około 200 zabytków antycznej kultury materialnej. Zdaniem kierownika działu naukowo-oświatowego radomskiego muzeum Ilony Pulnar-Ferdjani, na szczególną uwagę zasługuje liczna grupa antycznych waz greckich. Są wśród nich bogato dekorowane skyfosy (najstarsze z VI w.p.n.e) służące do picia wina i zdobione dzbany do nalewania trunku zwane oinochoe.

Najstarszymi eksponowanymi zabytkami są niewielkie naczynka toaletowe do przechowywania wonnych olejków, z VIII i VII w.p.n.e.

Na wystawie zaprezentowano także rzeźby, malarstwo, grafikę i rysunki z XIX i pierwszej połowy XX w., których autorzy zainspirowali się wierzeniami i codziennością starożytnych Greków i Rzymian. Są wśród nich prace Rafała Hadziewicza, Kanutego Rusieckiego, Aleksandra Kokulara, Henryka Siemiradzkiego, a także Jacka Malczewskiego Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Pankiewicza i Fryderyka Pautscha.

Na wystawie zaprezentowano m.in. wypożyczony ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach obraz Włodzimierza Tetmajera "Fryne przed areopagiem", przedstawiający starożytną kurtyzanę, którą oskarżono o bezbożność i uniewinnioną ze względu na wielką urodę.

Ciekawostką - zdaniem Szymalak - jest prezentowany na wystawie obraz olejny "Ruiny Pompei" Józefa Ignacego Kraszewskiego, artysty znanego bardziej jako powieściopisarza niż malarza. Kraszewski namalował obraz w końcu lat 50. XIX wieku, podczas pobytu we Włoszech. Pracę wypożyczono z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Eksponaty prezentowane na wystawie w muzeum w Radomiu pochodzą ze zbiorów własnych oraz kilku polskich muzeów, m.in. z Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Zamku w Łańcucie, Muzeum Zamojskich w Zamościu, Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Wystawa czynna będzie do końca grudnia. (PAP)

ilp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)