Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sydney
12.11.2007 09:35

Za 20 lat Melbourne przerośnie Sydney

Melbourne, stolica australijskiego stanu Wiktoria, w 2028 r. będzie ludniejsza niż Sydney i stanie się tym samym największym na tym kontynencie miastem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Melbourne, stolica australijskiego stanu Wiktoria, w 2028 r. będzie ludniejsza niż Sydney i stanie się tym samym największym na tym kontynencie miastem - wynika z opublikowanego raportu firmy doradczej KPMG, przywołanego przez agencję Kyodo.

Napływ ludności do Melbourne w południowo-zachodniej Australii blisko dwukrotnie przewyższa imigrację do Sydney, stolicy stanu Nowa Południowa Walia i największego miasta kraju. Populacja Syndey wynosi obecnie 4,28 mln mieszkańców, o 540 tys. więcej niż populacja Melbourne. Jednak przy zachowaniu obecnych trendów demograficznych do 2028 r. najludniejszym miastem Australii stanie się Melbourne.

Metropolie rywalizują ze sobą o status najważniejszego i największego państwa kraju od 1901 r., gdy obie znalazły się w granicach federacji australijskiej. W pierwszych dekadach XX w. przewagę miało Melbourne, zostało więc wybrane na tymczasową stolicę niepodległego państwa. Aby położyć kres waśniom miast, w 1927 r. stolicą Australii uczyniono Canberrę, specjalnie w tym celu zbudowaną pomiędzy Sydney a Melbourne.

W drugiej połowie XX wieku dynamiczniej rozwijała się już stolica Nowej Południowej Walii, czego przypieczętowaniem była organizacja tam olimpiady w 2000 r. Obecnie jednak pałeczkę pierwszeństwa odzyskało Melbourne. Według demografa z KPMG Bernarda Salta, zmiana ta wiąże się z różnicą w cenach mieszkań: w Sydney są one zdecydowanie wyższe niż w Melbourne, skutecznie hamując napływ ludności.

Tagi: sydney, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz