Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za dwa tygodnie w Łodzi pierwszy kongres współpracy Polska-Afryka

0
Podziel się:

Ponad tysiąca gości, przedstawicieli rządów, agencji inwestycyjnych, a
także przedsiębiorców zarówno z Polski jak i Afryki spodziewają się organizatorzy pierwszego
kongresu współpracy POLANDAFRICA, który odbędzie się 26-27 listopada w Łodzi.

Ponad tysiąca gości, przedstawicieli rządów, agencji inwestycyjnych, a także przedsiębiorców zarówno z Polski jak i Afryki spodziewają się organizatorzy pierwszego kongresu współpracy POLANDAFRICA, który odbędzie się 26-27 listopada w Łodzi.

Spotkanie organizowane jest przez Regionalną Izbę Gospodarczą Łódź, Instytut Afrykański oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Będzie to kolejne wydarzenie w ramach rządowego programu Go Africa, którego celem jest zwiększanie naszej wymiany handlowej z państwami afrykańskimi.

"To pierwsza w tej skali w Polsce impreza gospodarcza poświęcona współpracy gospodarczej z Afryką" - mówił na środowym spotkaniu informacyjnym prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Organizatorzy oczekują, że w kongresie wezmą udział delegacje z ponad 30 państw afrykańskich. Do Łodzi ma przyjechać ponad 20 ambasadorów, członkowie rządu Demokratycznej Republiki Konga, przedstawiciele władz Republiki Konga, Wybrzeża Kości Słoniowej, dwóch ministrów z Nigru, kilku z Somalii, a także z Sudanu Południowego.

"Spodziewamy się delegacji na najwyższym szczeblu z agencji inwestycyjnych i izb gospodarczych z takich państw jak RPA, Libia, Nigeria, Ghana, Etiopia, Kenia, Zambia i Sudan. Liczymy na udział co najmniej kilkuset przedsiębiorców z państw afrykańskich" - podkreślał pełnomocnik ds. organizacji kongresu z Regionalnej Izby Gospodarczej Łódź Janusz Michaluk.

Jak zaznaczył, kilkudziesięcioosobowa delegacja z Sudanu przyjedzie z ofertą współpracy dla naszego sektora inwestycyjnego i wydobywczego. "Zostaliśmy zaproszeni do wspólnego projektu Polska-Sudan-Sudan Południowy" - mówił.

Organizatorzy liczą szczególnie na udział w wydarzeniu firm z sektorów geoinżynieryjnego, górniczego, energetycznego, teleinformatycznego, reprezentujących przemysł obronny, budownictwo, rolnictwo, a także ochronę zdrowia.

Prezes Izby Gospodarczej Łódź Witold Gerlicz poinformował, że w następnych latach kongres będzie miał swoje kolejne edycje. Poza wystawą polskiej i afrykańskiej oferty gospodarczej przewiduje się w jego trakcie dyskusje na temat tego, co zrobić, by poprawić poziom wymiany handlowej między Polską a Afryką.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podkreślała, że Polska chcąc poprawić relacje gospodarcze z krajami Afryki popiera je politycznie na różnych forach międzynarodowych. Przyznała, że Polska jest partnerem mało znanym wśród państw afrykańskich.

Prezes PAIiIZ mówił, że z informacji zebranych przez jego agencję po ostatnich misjach gospodarczych w Afryce wynika, że największe sukcesy odnoszą firmy z sektora materiałów budowlanych, budownictwa mieszkaniowego, rybołówstwa, przetwórstwa spożywczego oraz sprzedające wyposażenie dla sił wojskowych i policyjnych.(PAP)

stk/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)