Notowania

wybory prezydenckie 2010
18.06.2010 16:04

Za granicą zagłosuje dwa razy więcej Polaków

Przed pięcioma laty głosować chciało 74 tys. osób. Tym razem zarejestrowało się 185 tysięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Monika Kaczyńska)

Przed pięcioma laty w wyborach prezydenckich za granicą głosować chciało 74 tysiące osób. Tym razem zarejestrowało się 185 tysięcy - podaje *Ministerstwo Spraw Zagranicznych.*

MSZ podało, że w momencie zamknięcia możliwości dokonywania zgłoszeń na listy do głosowania w wyborach za granicą (godzina 24 czasu lokalnego w nocy z 17 na 18 czerwca) do spisów obywateli polskich głosujących za granicą zostało wpisanych 185 tysięcy wyborców.

Resort zaznacza, że zainteresowanie wzięciem udziału w głosowaniu wzrosło - w porównaniu z wyborami prezydenckimi w 2005 r. - ponad dwukrotnie. Wówczas - według danych MSZ - z ponad 74 tysięcy zarejestrowanych w spisach wyborców w głosowaniu uczestniczyło 53 tys. osób.

W liczbie obywateli polskich głosujących za granicą należy również uwzględnić osoby, które zgłoszą się z zaświadczeniami o prawie do głosowania. Ich liczbę MSZ szacuje się na około 30 tysięcy.

W ocenie resortu, można się spodziewać - bazując na doświadczeniu poprzednich wyborów - że w tegorocznym głosowaniu weźmie udział około 75 procent ogólnej liczby osób wpisanych na listy za granicą.

MSZ podkreśla, że do wyborów za granicą może pójść rekordowa liczba Polaków, także dzięki wprowadzonym po raz pierwszy ułatwieniach polegających na możliwości dokonania rejestracji drogą elektroniczną.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wybory prezydenckie 2010, wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz