Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za tydzień finał wystawy fotografii polskiej i światowej

0
Podziel się:

Spotkanie z kuratorami oraz kolekcjonerem światowej fotografii Cezarym
Pieczyńskim, którego zbiory są prezentowane na wystawie "Uśpiony kapitał. Fotografia XX wieku..."
organizuje w sobotę, na tydzień przed finisażem, Muzeum Pałacu w Wilanowie.

*Spotkanie z kuratorami oraz kolekcjonerem światowej fotografii Cezarym Pieczyńskim, którego zbiory są prezentowane na wystawie "Uśpiony kapitał. Fotografia XX wieku..." organizuje w sobotę, na tydzień przed finisażem, Muzeum Pałacu w Wilanowie. *

"Ponieważ nieuchronnie zbliża się koniec wielkiej wystawy fotograficznej, muzeum wraz z Fundacją Profile postanowiło zorganizować w sobotę o godz. 13 w oranżerii spotkanie z kuratorami oraz samym kolekcjonerem Cezarym Pieczyńskim" - powiedziała PAP Aleksandra Naborczyk z biura prasowego Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Jak podkreśliła, wystawa cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że muzeum postanowiło na tydzień przed jej zamknięciem stworzyć publiczności możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy o fotografii takich twórców, jak Man Ray, Alexander Rodczenko Thomas Ruff czy o inspiracjach kolekcjonera.

Wystawa "Uśpiony kapitał. Fotografia XX wieku ze zbiorów Cezarego Pieczyńskiego" prezentuje prace najważniejszych mistrzów fotografii światowej i polskiej. Początek wyznaczają dokonania pierwszych eksperymentatorów, jak Edward Muybridge z jego sięgającymi jeszcze dziewiętnastego wieku fotograficznymi dokumentacjami ruchu.

Eksponowane są też zdjęcia pionierów fotografii artystycznej, jak Amerykanina Paula Stranda, dzieła wybitnych twórców awangardy dadaistycznej, konstruktywistycznej czy surrealistycznej (Raoul Hausmann, Man Ray, Aleksander Rodczenko, Christian Schad), a także prace twórców współczesnej fotografii (Nan Goldin, Thomas Ruff, Cindy Sherman).

Obszerny wybór fotografii polskiej sięga awangardy międzywojennej i dokonań twórcy heliografii - Karola Hillera. Prezentowane są nowatorskie eksperymenty lat 40., czyli fotografie Zbigniewa Dłubaka, Fortunaty Obrąpalskiej, a także poszukiwania medialne lat 70. w wykonaniu m.in. Ireneusza Pierzgalskiego, Józefa Robakowskiego.

Kolekcja obejmuje zarówno artystów młodego pokolenia, jak i nieżyjących już mistrzów jak Edward Hartwig, Roman Cieślewicz i Zofia Rydet.

Wybór Muzeum Pałacu w Wilanowie na gospodarza wystawy nie jest przypadkowy - podkreślają organizatorzy - stanowi bowiem nawiązanie do historii tego miejsca, niezwykle ważnego dla dziejów i tradycji kolekcjonerstwa. To właśnie w pałacu w Wilanowie w 1805 roku Stanisław Kostka Potocki, wielki znawca i kolekcjoner sztuki, udostępnił publiczności swoją kolekcję, tworząc pierwsze muzeum sztuki w Polsce.

Wystawa potrwa do 30 października. Więcej informacji na stronie www.wilanow-palac.pl (PAP)

abe/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)