Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Za tydzień w Senacie głosowanie zmian w zaliczkach podatkowych

0
Podziel się

Na najbliższym posiedzeniu Senat zajmie się nowelizacją ustaw o PIT i CIT,
która odsuwa wejście w życie zmiany we wpłacaniu zaliczek podatkowych przez firmy - poinformował w
piątek PAP przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina (PO).

bEhNyuUR

Na najbliższym posiedzeniu Senat zajmie się nowelizacją ustaw o PIT i CIT, która odsuwa wejście w życie zmiany we wpłacaniu zaliczek podatkowych przez firmy - poinformował w piątek PAP przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina (PO).

Zgodnie z uchwaloną w ubiegły piątek przez Sejm nowelizacją, korzystne dla przedsiębiorców zmiany dotyczące zaliczek, zaczną obowiązywać nie w 2010 r., jak jest w aktualnych przepisach, ale dwa lata później, w 2012 r. Nowelizacja ma dać przyszłorocznemu budżetowi 2 mld złotych.

Chodzi o zasady wpłacania przez przedsiębiorców zaliczek za ostatni miesiąc (lub kwartał) roku. Zgodnie z obecnymi przepisami ostatnią zaliczkę firmy płacą w podwójnej wysokości. Według uchwalonej w ubiegłym roku nowelizacji, od przeszłego roku reguły te miały się zmienić - zaliczka ta byłaby płacona, jak każda inna. Resort finansów postanowił odsunąć zmiany do 2012 r.

bEhNyuUT

W czwartek senacka komisja budżetu i finansów miała problemy z przyjęciem stanowiska dot. ustawy. Powodem był równy rozkład głosów w sprawie wniosku senatora Kleiny o niezgłaszanie poprawek do nowelizacji. Do rozstrzygnięcia doszło dopiero podczas drugiego zwołanego w tym dniu posiedzenia. Komisja opowiedziała się za przyjęciem ustawy bez poprawek, opozycja złożyła natomiast tzw. wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy.

"Na najbliższym posiedzeniu Senatu (4-5 listopada - PAP) ta ustawa będzie na pewno głosowana" - zapowiedział senator Kleina.

Rządowi, który zaproponował nowelizację zależy, by prace nad nią zakończyły się jak najszybciej, aby najdalej do końca listopada została ona ogłoszona. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego zmiany w podatkach niekorzystne dla podatników muszą mieć bowiem odpowiednie vacatio legis.

Według obecnych przepisów, ostatnia, grudniowa (lub za ostatni kwartał, w przypadku rozliczenia kwartalnego) zaliczka za rok podatkowy jest wpłacana przez podatników do 20 grudnia razem z zaliczką listopadową (za III kwartał). Jej wysokość jest równa zaliczce listopadowej (lub zaliczce za trzeci kwartał). Oznacza to, że w grudniu firmy płacą zaliczkę w podwójnej wysokości.

bEhNyuUZ

Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja ustaw o PIT i CIT wprowadziła zasadę, że zaliczka za grudzień będzie odprowadzana w styczniu. Rozwiązanie takie zaproponowała komisja "Przyjazne Państwo". Argumentowała m.in., że obecne regulacje powodują, iż w grudniu przedsiębiorcy kredytują fiskusa. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać w 2010 r.(PAP)

mmu/ je/ mag/

bEhNyuVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)