Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Za Wielkim Murem" - wystawa sztuki chińskiej w Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Ponad 5 tys. zabytków sztuki chińskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w
Warszawie będzie prezentowanych na wystawie "Za Wielkim Murem". Wśród eksponatów znajdą się
przykłady malarstwa, ceramiki i rzeźby. Wystawę można będzie oglądać od 9 marca do 12 maja.

Ponad 5 tys. zabytków sztuki chińskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie będzie prezentowanych na wystawie "Za Wielkim Murem". Wśród eksponatów znajdą się przykłady malarstwa, ceramiki i rzeźby. Wystawę można będzie oglądać od 9 marca do 12 maja.

"Mamy wyjątkową okazję pokazać, po raz pierwszy w tak dużym wyborze i szerokim przekroju, kolekcję sztuki chińskiej - jednej z największych w naszych zbiorach. Chcielibyśmy zajrzeć za ten tytułowy Wielki Mur, dowiedzieć się więcej o sztuce chińskiej, pokazać jej różnorodność i bogactwo, zaprezentować różnorodność formalną i techniczną. Także formę użytkową i dekoracyjną, która wiąże się z codziennym życiem i religijnością" - powiedział na środowej konferencji prasowej prof. Tadeusz Majda, kurator Zbiorów Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie i jeden z komisarzy wystawy.

Na wystawie zaprezentowane zostaną: malarstwo pejzażowe, kaligrafia, grafika, ceramika, przedmioty z brązu, rzeźba w drewnie, kości słoniowej i kamieniu, meble, tkaniny oraz - dominujące w kolekcji - wyroby z porcelany. Na ekspozycji znajdzie się również bogata kolekcja grafiki - zespół drzeworytów i estampaży. Zabytki pochodzą z epok Ming (1368-1644) i Qing (1644-1911) oraz z początku XX wieku.

"Ideą wystawy jest również zaprezentowanie kolekcjonerstwa sztuki orientalnej, w tym przypadku chińskiej. Zbiory sztuki chińskiej w Europie tworzyli kolekcjonerzy. Jeśli chodzi o polskie zbiory, trzeba wskazać tak wybitnych kolekcjonerów jak m.in. Ignacy Jan Paderewski. Chcemy przedstawić, w jaki sposób kształtowało się kolekcjonerstwo sztuki Dalekiego Wschodu w Europie" - mówił Majda.

Początek kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie stanowi zespół chińskich wyrobów porcelanowych, zapisanych przez Leopolda Meyeta i przekazanych placówce w 1915 r. Zabytki przekazywali także m.in. Stanisław Glezmer, Mieczysław Geniusz, Maria i Lech Popiescy, Władysław i Magdalena Jagniątkowscy, Roman Kutyłowski i Jerzy Knothe.

Ignacy Jan Paderewski w testamencie w 1930 r. zapisał Muzeum Narodowemu swoją kolekcję chińskiego rzemiosła artystycznego - jej trzon stanowią wyroby metalowe wykonane techniką emalii komórkowej i malowanej. Są to kadzielnice, naczynia rytualne, wazony i drobne przedmioty, których bogata ornamentyka nawiązuje do chińskiej mitologii.

Wizerunki bóstw buddyjskich, taoistycznych, konfucjańskich są jednym z głównych wątków podejmowanych przez chińskich drzeworytników. Ponad 700 drzeworytów barwnych i estampaży trafiło do muzeum ze zbiorów sinologa, prof. Witolda Jabłońskiego.

"Jest to wystawa sztuki - chcieliśmy pokazać najpiękniejsze elementy naszych kolekcji i poprzez sztukę pokazać świat +za Wielkim Murem+. Kolekcje są ze sobą przemieszane: od wielu kolekcjonerów otrzymaliśmy interesujące eksponaty. Dzięki temu zaprezentowane zostaną różne spojrzenia na typy dekoracji, materiału, ale także na obyczajowość, religię i filozofię chińską" - powiedziała Joanna Popkowska, kustosz w Zbiorach Sztuki Orientalnej, współkomisarz wystawy.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny, w ramach którego w muzeum odbędzie się cykl wykładów m.in. dr. Marcina Jacoby'ego ("Jedwab i tusz. Podróż po chińskich obrazach z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie"), Alberta Borowieckiego ("Wynalazki chińskie, które zmieniły świat"), Sylwii Witkowskiej ("Europejscy podróżnicy w Chinach") i Kamili Wiatr ("Złote lilie - kanon piękna w Chinach cesarskich"). Ponadto przygotowano lekcje chińskiej kaligrafii, zabawy związane z tradycją chińską - z pałeczkami, quizy, gry planszowe, a także budowanie w przestrzeni muzeum "Chińskiego Muru" z własnoręcznie zdobionych cegieł.

"Ta wystawa jest preludium do projektu, który w tej chwili przygotowujemy. Ekspozycja ma być pokazywana w 2015 r. w Muzeum Narodowym Chin w Pekinie. Następnie Muzeum Narodowe Chin zorganizuje rewanżową wystawę w naszym muzeum" - zapowiedział zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Warszawie, dr Piotr Rypson. (PAP)

pj/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)