Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zabrze: 22. koncert "Serce za serce"

0
Podziel się:

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi już po raz 22. nagrodziła
swych darczyńców i przyjaciół. Gala "Serce za serce" odbyła się w sobotę w Domu Muzyki i Tańca w
Zabrzu. Wyróżnienia za wspieranie fundacji przyznano dziewięciu osobom i firmom.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi już po raz 22. nagrodziła swych darczyńców i przyjaciół. Gala "Serce za serce" odbyła się w sobotę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Wyróżnienia za wspieranie fundacji przyznano dziewięciu osobom i firmom.

Środki z otrzymanych darowizn, dotacji i grantów naukowych Fundacja przeznacza na realizację prac nad mechanicznymi protezami serca, robotem kardiochirurgicznym, mechatronicznymi urządzeniami chirurgicznymi oraz nad wykorzystaniem w terapii serca bioinżynierii i biotechnologii.

Jak podkreślają przedstawiciele fundacji, rozwój projektów badawczych nie byłby możliwy bez wsparcia osób, firm i instytucji. Właśnie dla nich od 1992 r. organizowany jest koncert "Serce za serce".

Kilka godzin przed sobotnią galą darczyńcy zwiedzali Fundację. Mogli tam na własne oczy przekonać się, na jakie projekty idą ich pieniądze. Wieczorem spotkali się w Domu Muzyki i Tańca. W tym roku gwiazdą gali był zespół Golec uOrkiestra.

Podczas koncertu darczyńcy Fundacji otrzymali srebrne statuetki "Serce za Serce". W tym roku decyzją Rady Fundacji dostali je: zabrzański oddział Polskiej Spółki Gazownictwa, Bank Polska Kasa Opieki SA w Warszawie oraz Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich. Ponadto profesorowie Witold Rużyłło (dyrektor Instytutu Kardiologii im. Kard. Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie) i Jarosław Mizera (dziekan wydziału inżynierii materiałowej Politechniki Warszawskiej) otrzymali medal im. prof. Zbigniewa Religi.

W lipcu tego roku w instytucie kardiologii w Aninie, którym kieruje prof. Rużyłło, przeprowadzono pierwszą w Polsce eksperymentalną operację wszczepienia protezy serca z rodziny "Religa Heart". Operację wykonał zespół pod kierunkiem dr Grzegorza Religi - syna prof. Zbigniewa Religi.

Pacjentowi implantowano wówczas najnowocześniejszą wersję polskich protez pulsacyjnych - protezę Religa Heart EXT, która jest jednym z efektów rządowego programu "Polskie Sztuczne Serce", a zarazem przykładem rodzimego, nowatorskiego rozwiązania naukowo-technicznego o charakterze interdyscyplinarnym. Program "Polskie Sztuczne Serce", koordynowany i współtworzony przez FRK w zakresie konstrukcji protez serca, skupił ponad 20 polskich instytutów naukowo-badawczych i wiodących klinik kardiochirurgicznych.

Proteza serca Religa Heart EXT to nowa generacja pozaustrojowej protezy pulsacyjnej, przeznaczonej do wspomagania pracy serca w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych na czas do kilkunastu miesięcy. Powstała na bazie doświadczeń klinicznych związanych ze stosowaniem od 1999 r. pierwszej polskiej protezy serca, opracowanej w zabrzańskiej fundacji z inspiracji prof. Religi i stosowanej w polskich klinikach ponad 280 razy w ratowaniu zagrożonego serca - najdłuższy okres wspomagania wynosi ponad półtora roku.

Podczas sobotniego koncertu wręczono również statuetki "Przyjaciel Fundacji", którymi wyróżniono: Przedsiębiorstwo Inżynierii Ogrodniczej "Drewsmol" w Lędzinach, właścicielkę hotelu Elektromix w Zabrzu, podpułkownika Mirosława Czechowskiego ze Stowarzyszenia Lotników Polskich oraz spółkę DST z Rudy Śląskiej.

Fundację Rozwoju Kardiochirurgii powołał w 1991 r. prof. Zbigniew Religa. Wyspecjalizowała się ona w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.

Od początku istnienia Fundacji przewodniczącym jej Rady był prof. Religa - wybitny polski kardiochirurg, który w 1986 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Zrezygnował z tej funkcji w 2005 r., z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. Po jego śmierci, 8 marca 2009 r., fundacja przyjęła jego imię.

W minionych edycjach gwiazdami koncertów "Serce za serce" byli m.in. Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Caballe, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh i Gheorghe Zamfir. W ostatnich latach galę uświetnili m.in. argentyński gitarzysta Eduardo Falu, Michał Bajor i Marek Torzewski.(PAP)

kon/ mab/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)