Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabrze: Mańka-Szulik zapowiada sprawną organizację magistratu

0
Podziel się:

Wybrana na prezydenta Zabrza Małgorzata
Mańka-Szulik, która po wyborach samorządowych jako jedyna kobieta
na Górnym Śląsku będzie zarządzała dużym miastem, zapowiada że jej
kluczem do skuteczności będzie sprawna organizacja pracy
magistratu i dobre wnioski o dofinansowanie miejskich
przedsięwzięć ze środków unijnych.

Wybrana na prezydenta Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która po wyborach samorządowych jako jedyna kobieta na Górnym Śląsku będzie zarządzała dużym miastem, zapowiada że jej kluczem do skuteczności będzie sprawna organizacja pracy magistratu i dobre wnioski o dofinansowanie miejskich przedsięwzięć ze środków unijnych.

Mańka-Szulik startowała z ramienia lokalnego komitetu Skuteczni dla Zabrza i wygrała II turę w blisko dwustutysięcznym mieście, pokonując kandydata PO Rafała Marka różnicą 192 głosów. Frekwencja w Zabrzu była jedną z najniższych w Polsce - wyniosła 20,09 proc.

"Chciałabym zacząć od ułożenia pracy z zespołem, zorganizowania pracy w urzędzie miejskim (...). Nie wyobrażam też sobie, by - jako prawicowemu prezydentowi - nie udało mi się ułożyć dobrej współpracy z prawicową radą miejską" - podkreśliła Mańka-Szulik.

Dodała, że niezwłocznie zajmie się zaniedbanymi w ostatnim czasie sprawami, które, ze względu na możliwość pozyskania środków unijnych, wymagają natychmiastowych działań. Chodzi m.in. o uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, w ramach którego zakładana jest budowa nowych magistral wodociągowych oraz kolektorów ściekowych.

Mańka-Szulik zapowiedziała także budowę nowego drogowego połączenia centrum Zabrza z przebiegającą wzdłuż południowej granicy Zabrza autostradą A4. Projektowana ulica Nowopaderewskiego, ma odciążyć zakorkowane obecnie w godzinach szczytu ulice 3 Maja i Paderewskiego. Szybkich prac wymagają też - w jej ocenie - kwestie uporządkowania spraw mieszkaniowych oraz stworzenia dla miasta planu zagospodarowania przestrzennego.

Prezydent ma 51 lat, z wykształcenia jest matematyczką. Była współinicjatorką założenia oraz długoletnią dyrektorką zabrzańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych. W swoim programie wyborczym zapowiadała m.in. uzbrajanie miejskich terenów pod inwestycje, poprawę infrastruktury szkół, otwarcie dla turystów skansenu górniczego Guido, a także remont stadionu Górnika Zabrze.

Wybory do 25-osobowej rady miasta w Zabrzu wygrała PO, która uzyskała 9 mandatów, przed PiS (5 mandatów). Komitety Lewicy i Demokratów oraz "Razem dla Zabrza" uzyskały po 4 mandaty, a komitet "Skuteczni dla Zabrza", z którego startowała Mańka-Szulik - 3 mandaty.

W wyborach prezydenckich nie startował dotychczasowy prezydent Zabrza, Jerzy Gołubowicz, któremu prokuratura zarzuca składanie fałszywych oświadczeń majątkowych. (PAP)

mtb/ la/ woj/

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)