Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zabrze: Uhonorowani darczyńcy Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

0
Podziel się:

Swoich najhojniejszych darczyńców już po raz osiemnasty nagrodziła w sobotę
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (FRK). W tym roku galę poświęcono pamięci zmarłego w marcu tego
roku założyciela i patrona Fundacji, prof. Zbigniewa Religi.

Swoich najhojniejszych darczyńców już po raz osiemnasty nagrodziła w sobotę Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (FRK). W tym roku galę poświęcono pamięci zmarłego w marcu tego roku założyciela i patrona Fundacji, prof. Zbigniewa Religi.

Gwiazdami wieczoru w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca byli: Małgorzata Walewska (mezzosopran), Agnieszka Bochenek-Osiecka (sopran), Adam Szerszeń (baryton), Cezary Biesiadecki (bas) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

W programie koncertu prowadzonego przez Grażynę Torbicką znalazły się słynne arie i duety operowe oraz musicalowe. Fundacja zaprosiła na galę przede wszystkim swoich sponsorów, także tych drobnych, oraz przyjaciół i sympatyków.

W tym roku FRK wprowadziła nowe kategorie nagród i wyróżnień. Po raz pierwszy, zamiast tradycyjnych "Oskarów Serca", darczyńcy FRK otrzymali srebrne statuetki "Serce za Serce". Decyzją Rady Fundacji, przyznano je: Spółdzielni Pszczelarskiej Apis w Lublinie, katowickiemu Kopexowi, Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, Alter Medice z Żywca oraz Kuracjuszowi z Suchej Beskidzkiej.

Polski Związek Wędkarski, Miasto Zabrze i Klub Kardiochirurgów Polskich otrzymały medal im. prof. Zbigniewa Religi - jako instytucje najbardziej kojarzące się z osobą założyciela fundacji. Nagrody "Przyjaciel Fundacji" przyznano w podziękowaniu firmom, które wiernie pomagają FRK: ZLEM w Jastrzębiu Zdroju, IZAKPOL w Żyrardowie oraz Fermie Niosek Prawda w Rzgowie.

Fundacja nagrodziła również nagrodą im. prof. Zbigniewa Religi zwycięzcę konkursu na najlepszą publikację naukową w dziedzinach medycyny i bioinżynierii. Jego celem jest stworzenie dodatkowej formy promocji i pomocy młodym kardiochirurgom w ich rozwoju naukowym i zawodowym. Laureatem tej nagrody został dr Tomasz Timek z West Michigan Cardiothoracic Surgeons w amerykańskim Grand Rapids.

Fundację Rozwoju Kardiochirurgii powołał w 1991 r. prof. Zbigniew Religa. Od kilkunastu lat, we własnym Instytucie Protez Serca, Fundacja zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce.

Fundacja wyspecjalizowała się w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.

Jej działalność jest możliwa m.in. dzięki ofiarności firm, instytucji i osób prywatnych, którym koncert "Serce za serce" jest dedykowany.

Od początku istnienia Fundacji przewodniczącym jej Rady był prof. Zbigniew Religa. Zrezygnował z tej funkcji w 2005 r., z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. Po jego śmierci, 8 marca 2009 r., Fundacja przyjęła jego imię. Profesor zmarł na złośliwy nowotwór płuc.

Wybitny polski kardiochirurg w 1986 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. W ostatnich latach był posłem klubu PiS i jednym z najbardziej znanych krajowych polityków. Był kawalerem Orderu Orła Białego.

W minionych edycjach gwiazdami koncertów "Serce za serce" byli m.in. Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Caballe, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh i Gheorghe Zamfir. W ostatnich latach galę uświetnili m.in. argentyński gitarzysta Eduardo Falu, Michał Bajor, Grzegorz Drabowicz i Marek Torzewski oraz pianista Marek Tomaszewski.(PAP)

mtb/ mab/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)