Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zabytkowa hala Elektrociepłowni Szombierki ma nadal służyć kulturze

0
Podziel się:

Unikatowy w skali europejskiej zabytek przemysłowy - pochodząca z lat 20.
ub. wieku hala Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu - nadal będzie służyć kulturze. Jej obecny
właściciel, koncern energetyczny Fortum, zobowiązał się do umożliwiających to inwestycji.

Unikatowy w skali europejskiej zabytek przemysłowy - pochodząca z lat 20. ub. wieku hala Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu - nadal będzie służyć kulturze. Jej obecny właściciel, koncern energetyczny Fortum, zobowiązał się do umożliwiających to inwestycji.

"Dokumentacja projektowa została już złożona do odpowiednich służb. Mamy nadzieję, że już niedługo na teren EC Szombierki wejdą ekipy remontowo-budowlane" - poinformowała w poniedziałek dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat, Izabela Van den Bossche.

Jak powiedziała, obecnie trwają analizy określające zakres i koszt inwestycji, koniecznych do przeprowadzenia, aby obiekt był bezpieczny dla zwiedzających oraz uczestników organizowanych tam imprez kulturalnych.

Choć hala znajduje się na terenie czynnej elektrociepłowni, ze względu na swoją architekturę oraz niepowtarzalny klimat od połowy lat 90. wykorzystywana była także do organizowania imprez kulturalnych; obiekt jest również częścią Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Gdy na przełomie 2010 i 2011 r. elektrociepłownię przejął fiński koncern Fortum, jego przedstawiciele zapewniali, że kulturalna funkcja hali będzie kontynuowana. Jednak niedawno właściciel zabronił organizowania tam imprez.

Jak wyjaśniła w poniedziałek Izabela Van den Bossche, decyzja o wstrzymaniu organizacji imprez na terenie zakładu ma charakter tymczasowy i podyktowana była względami bezpieczeństwa oraz złym stanem technicznym obiektu. Zapewniła jednak, że od początku firma planowała takie inwestycje, które umożliwią udostępnienie unikatowego obiektu. Gdy okazało się, że nie da się szybko pozyskać np. unijnych środków na ten cel, Fortum zdecydowało się samo sfinansować potrzebne prace.

Zdecydowano także, że aby obiekt mógł służyć kulturze, nie będzie tam prowadzona produkcja. Obecnie elektrociepłownia jest wciąż czynnym zakładem produkcyjnym i - zgodnie z obowiązującymi przepisami, na które powołuje się Fortum - nie można organizować tam imprez masowych.

"Zdecydowaliśmy, że produkcję w zakładzie w Szombierkach wygasimy jeszcze w tym roku. To podstawowy warunek, który musimy spełnić, jeśli chcemy myśleć poważnie o tym obiekcie jako o miejscu dla wydarzeń kulturalnych" - powiedział prezes Fortum Bytom, Piotr Górnik.

Kompleks przemysłowy Elektrociepłowni Szombierki zbudowano na początku lat 20. XX wieku według projektu braci Zillmannów, twórców m.in. Nikiszowca - zabytkowego osiedla robotniczego w Katowicach. Architektura hali maszynowni inspirowana jest średniowiecznymi zamkami pruskimi - budynek ma potężne ceglane mury, strzeliste okna i wewnętrzny dziedziniec oraz charakterystyczne trzy 120-metrowe kominy i wieżę zegarową.

Według przedstawicieli Fortum, obiekt wymaga również modernizacji, aby mogły być spełnione wymogi przeciwpożarowe i sanitarne. Największym problemem w obecnym kształcie budowli jest brak odpowiedniej ilości wyjść ewakuacyjnych. Koncern zapewnia, że chce jak najszybciej zrealizować niezbędne prace, dzięki którym zostaną spełnione normy dla organizowania tam imprez masowych.

Koncern energetyczny Fortum powstał w Finlandii. W kilku krajach zatrudnia 11,5 tys. osób i należy do największych producentów i dystrybutorów energii w krajach nordyckich; jest czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Fortum działa w Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, krajach bałtyckich, Polsce i Rosji.(PAP)

mab/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)