Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zachód, Chiny i Rosja zadowolone z porozumienia z Iranem

0
Podziel się

Zachód, Chiny i Rosja oceniają porozumienie z Iranem,
zawarte w nocy z soboty na niedzielę, jako zadowalające dla wszystkich stron, będące ważnym etapem
w rozwiązaniu kwestii kontrowersyjnego programu nuklearnego Iranu i pomocne w unormowaniu relacji z
Iranem.

bEqFuQxx

Zachód, Chiny i Rosja oceniają porozumienie z Iranem, zawarte w nocy z soboty na niedzielę, jako zadowalające dla wszystkich stron, będące ważnym etapem w rozwiązaniu kwestii kontrowersyjnego programu nuklearnego Iranu i pomocne w unormowaniu relacji z Iranem.

Jako "ważny krok w dobrym kierunku" ocenił porozumienie prezydent Francji Francois Hollande; Francja jako jeden z krajów grupy 5+1 brała udział w negocjacjach w Genewie. Kraje 5+1 to: USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

"Przejściowe porozumienie przyjęte tej nocy (....) jest etapem wiodącym do wstrzymania wojskowego programu nuklearnego Iranu, a więc do normalizacji naszych relacji z Iranem" - oświadczył Hollande w komunikacie ogłoszonym w niedzielę przez Pałac Elizejski.

bEqFuQxz

Podkreślił, że ustalenia spełniają warunki stawiane przez Francję w kwestii prowadzonego przez Iran wzbogacania uranu, wstrzymania uruchomienia nowych instalacji nuklearnych i kontroli międzynarodowej irańskich zakładów. Hollande zaznaczył, że jego kraj będzie nadal dążył do zawarcia z Teheranem ostatecznego porozumienia ws. programu nuklearnego.

Porozumienie z Iranem "jest dobre dla całego świata" - oświadczył szef dyplomacji brytyjskiej William Hague. "To porozumienie pokazuje nam, że możliwa jest współpraca z Iranem i droga dyplomatyczna dla problemów będących nie do rozwiązania" - dodał. "Program nuklearny nie będzie czynił postępów w ciągu sześciu miesięcy, a jego elementy będą wycofane" - podsumował Hague.

Szef MSZ Chin Wang Yi ocenił, ze porozumienie z "pomoże w zachowaniu pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie". Przyczyni się też do "rozpoczęcia normalnej wymiany handlowej z Iranem i do polepszenia życia Irańczyków" - ocenił.

Jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow nazwał porozumienie takim, w którym "nikt nie przegrał, a wszyscy wygrali". Podkreślił, że ustalenia z Genewy umożliwią pracę inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). "Jesteśmy przekonani, że Iran wykaże dobrą wolę we współpracy z MAEA" - oświadczył. Ocenił jako pozytywne "zmniejszenie presji na Iran poprzez zniesienie jednostronnych sankcji".

bEqFuQxF

Ponadto zadowolenie z porozumienia wyraziła Syria, dla której Iran jest ważnym regionalnym sojusznikiem. "Syria przyjmuje z zadowoleniem porozumienie zawarte w Genewie (...) i uważa je za historyczne" - głosi oświadczenie MSZ w Damaszku. Dodaje ono, że ustalenia z Genewy "gwarantują interesy bratniego narodu irańskiego i uznają jego prawo do użycia pokojowej energii nuklearnej".

Po czterech dniach intensywnych negocjacji w Genewie grupa sześciu mocarstw osiągnęła w nocy z soboty na niedzielę przejściowe porozumienie z Iranem w kwestiach nuklearnych. Irańczycy zobowiązali się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za pewne złagodzenie sankcji gospodarczych. (PAP)

awl/ mlu/

15128413 15128430 arch.

bEqFuQya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)