Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zachód niepokoi się irańską próbą rakietową

0
Podziel się

Zachód z zaniepokojeniem przyjął przeprowadzenie w środę
przez Iran udanej próby rakiety Sedżil-2 o zasięgu do 2 tysięcy kilometrów. Biały Dom oświadczył,
że próba podważa twierdzenia o pokojowych intencjach Teheranu, a Wielka Brytania ostrzegła, że może
to doprowadzić do dalszych sankcji.

bEgxiMAB

Zachód z zaniepokojeniem przyjął przeprowadzenie w środę przez Iran udanej próby rakiety Sedżil-2 o zasięgu do 2 tysięcy kilometrów. Biały Dom oświadczył, że próba podważa twierdzenia o pokojowych intencjach Teheranu, a Wielka Brytania ostrzegła, że może to doprowadzić do dalszych sankcji.

"W chwili, gdy społeczność międzynarodowa zaoferowała Iranowi okazję do budowy zaufania, irańskie próby rakietowe jedynie podważają twierdzenia, że intencje Iranu są pokojowe" - oświadczył rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Michael Hammer.

Ostrzegł, że takie postępowanie Teheranu tylko wzmocni determinację wspólnoty międzynarodowej, żeby zmusić Iran do poniesienia odpowiedzialności za "stałe nieprzestrzeganie zobowiązań związanych z jego programem nuklearnym".

bEgxiMAD

Brytyjski premier Gordon Brown podkreślił, że środowa próba jest "powodem poważnego zaniepokojenia wspólnoty międzynarodowej i stanowi powód do dalszych sankcji".

"Potraktujemy to z całą powagą, na jaką zasługuje" - zaznaczył Brown po rozmowach z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem w Kopenhadze.

Zaniepokojenie irańską próbą wyraził też Berlin. "Nie jest to krok do przywrócenia zaufania" - ocenił rzecznik niemieckiego MSZ.

Francja oświadczyła, że Iran wysłał w środę w świat "bardzo zły sygnał, i to mniej niż trzy tygodnie po przyjęciu przez Radę Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rezolucji wzywającej Iran do pełnego i niezwłocznego zastosowania się do zobowiązań nałożonych przez wspólnotę międzynarodową". Irańska próba przyczyni się jedynie do "pogłębienia niepokoju" międzynarodowej społeczności, podczas gdy Iran "równolegle rozwija swój program atomowy" - głosi stanowisko francuskiego MSZ.

bEgxiMAJ

Irańska telewizja państwowa poinformowała kilka godzin wcześniej, że Iran przeprowadził udaną próbę z unowocześnioną rakietą Sedżil-2, która podobnie jak mająca zbliżony zasięg inna irańska rakieta balistyczna Szahab-3 może teoretycznie zaatakować Izrael i amerykańskie bazy w rejonie Zatoki Perskiej. (PAP)

ksaj/ mc/

5327303 5327888 5326480 arch.

bEgxiMBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)