Notowania

zachód
16.12.2009 16:58

Zachód niepokoi się irańską próbą rakietową

Zachód z zaniepokojeniem przyjął przeprowadzenie w środę przez Iran udanej próby rakiety Sedżil-2 o zasięgu do 2 tysięcy kilometrów. Biały Dom oświadczył, że próba podważa twierdzenia o pokojowych intencjach Teheranu, a Wielka Brytania ostrzegła, że może to doprowadzić do dalszych sankcji.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zachód z zaniepokojeniem przyjął przeprowadzenie w środę przez Iran udanej próby rakiety Sedżil-2 o zasięgu do 2 tysięcy kilometrów. Biały Dom oświadczył, że próba podważa twierdzenia o pokojowych intencjach Teheranu, a Wielka Brytania ostrzegła, że może to doprowadzić do dalszych sankcji. *

"W chwili, gdy społeczność międzynarodowa zaoferowała Iranowi okazję do budowy zaufania, irańskie próby rakietowe jedynie podważają twierdzenia, że intencje Iranu są pokojowe" - oświadczył rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Michael Hammer.

Ostrzegł, że takie postępowanie Teheranu tylko wzmocni determinację wspólnoty międzynarodowej, żeby zmusić Iran do poniesienia odpowiedzialności za "stałe nieprzestrzeganie zobowiązań związanych z jego programem nuklearnym".

Brytyjski premier Gordon Brown podkreślił, że środowa próba jest "powodem poważnego zaniepokojenia wspólnoty międzynarodowej i stanowi powód do dalszych sankcji".

"Potraktujemy to z całą powagą, na jaką zasługuje" - zaznaczył Brown po rozmowach z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem w Kopenhadze.

Zaniepokojenie irańską próbą wyraził też Berlin. "Nie jest to krok do przywrócenia zaufania" - ocenił rzecznik niemieckiego MSZ.

Francja oświadczyła, że Iran wysłał w środę w świat "bardzo zły sygnał, i to mniej niż trzy tygodnie po przyjęciu przez Radę Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rezolucji wzywającej Iran do pełnego i niezwłocznego zastosowania się do zobowiązań nałożonych przez wspólnotę międzynarodową". Irańska próba przyczyni się jedynie do "pogłębienia niepokoju" międzynarodowej społeczności, podczas gdy Iran "równolegle rozwija swój program atomowy" - głosi stanowisko francuskiego MSZ.

Irańska telewizja państwowa poinformowała kilka godzin wcześniej, że Iran przeprowadził udaną próbę z unowocześnioną rakietą Sedżil-2, która podobnie jak mająca zbliżony zasięg inna irańska rakieta balistyczna Szahab-3 może teoretycznie zaatakować Izrael i amerykańskie bazy w rejonie Zatoki Perskiej. (PAP)

ksaj/ mc/

5327303 5327888 5326480 arch.

Tagi: zachód, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz