Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Akcja szczepienia lisów

0
Podziel się:

Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów w województwie zachodniopomorskim.
Od 26 do 31 maja szczepionki będą zrzucane z samolotów na lasy, pola, łąki i nieużytki.

*Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów w województwie zachodniopomorskim. Od 26 do 31 maja szczepionki będą zrzucane z samolotów na lasy, pola, łąki i nieużytki. *

"To właśnie lisy są zwierzętami, które najczęściej przenoszą wściekliznę. Są drapieżnikami, potrafią zarazić zwierzęta domowe, koty, psy. Zdarzało się, że przeniosły chorobę nawet na krowy" - powiedział zachodniopomorski lekarz weterynarii Tomasz Grupiński.

Szczepiąc lisy, potrafimy zminimalizować, a nawet wyeliminować zagrożenie wścieklizną - dodał.

W Zachodniopomorskiem lisy szczepi się od 1993 r. Ostatni przypadek zachorowania lisa na wściekliznę odnotowano na Pomorzu Zachodnim w 2004 r.

Praktycznie moglibyśmy już odstąpić od szczepień lisów, ponieważ przyjmuje się, że po trzech latach bez zarażenia chorobą nie są konieczne. Jednak w województwach sąsiednich zdarzała się w tym czasie wścieklizna, co jest przeciwwskazaniem do odstąpienia od szczepień - powiedział Grupiński.

Szczepionka będzie zatopiona w przynęcie o rybnym zapachu, który lisy wyczuwają z dużej odległości. Rozrzucona będzie na obszarze 20 tys. km kw. Przygotowano 400 tys. szczepionek.

W trakcie rozrzucania szczepionki i przez kolejne siedem dni, czyli od 26 maja do 7 czerwca zabronione jest urządzanie polowań. Nie należy dotykać ani niszczyć przynęt - zapach człowieka pozostawiony na przynęcie może zniechęcić lisy.

W tych dniach jednak nie tylko myśliwi powinni zachować szczególną ostrożność. Należy uważać na dzieci. W przypadku kontaktu ze szczepionką powinniśmy zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia.

Właściciele zwierząt domowych powinni także uważać na psy i koty oraz zwierzęta gospodarskie. W razie kontaktu zwierzęcia ze szczepionką należy zgłosić się do najbliższego zakładu leczniczego dla zwierząt.

Szczepionka nie wywołuje żadnych reakcji u takich zwierząt jak wilki czy niedźwiedzie i nie powinna też jej wywołać u psów czy kotów. Zawsze jednak może wystąpić reakcja alergiczna. Zwierzę nie zachoruje na wściekliznę, ale zjedzenie szczepionki może spowodować powikłania.

W przypadku niekorzystnych warunków meteorologicznych szczepienia mogą być prowadzone w kolejnych dniach czerwca.

W Zachodniopomorskiem populacja lisów liczy 13 tys. sztuk. (PAP)

epr/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)