Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zachodniopomorskie: Działają już wrota sztormowe na kanale jamneńskim

0
Podziel się

W poniedziałek oddano do użytku wrota sztormowe na kanale jamneńskim w
gminie Mielno (Zachodniopomorskie), które mają zapewnić ochronę przeciwpowodziową. To jedyna tego
typu budowla na Pomorzu Środkowym, powstała dzięki unijnej dotacji.

bEseoMyd

W poniedziałek oddano do użytku wrota sztormowe na kanale jamneńskim w gminie Mielno (Zachodniopomorskie), które mają zapewnić ochronę przeciwpowodziową. To jedyna tego typu budowla na Pomorzu Środkowym, powstała dzięki unijnej dotacji.

Wrota to cztery pary specjalnych "drzwi", które automatycznie zamykają się przy stanie morza 6 stopni w skali Beauforta, odcinając tym samym dopływ wód z Bałtyku do jeziora Jamno. Po ustaniu falowania morza wrota otwierają pod naporem wody z jeziora.

Konstrukcja ma 5,6 m wysokości i 17 m szerokości.

bEseoMyf

Poziom wody i jej przepływ między Bałtykiem a jeziorem jest monitorowany przez cztery stacje wyposażone w specjalne czujniki. Jeden punkt pomiarowy umiejscowiono na kanale jamneńskim, trzy pozostałe na zachodnim i południowym brzegu jeziora Jamno.

Wrota - jak powiedział PAP dyrektor ZZMiUW Tomasz Płowens - działają. Już raz samoczynnie zamknęły się przy wysokim stanie morza.

Budowa wrót wraz z przebudową kanału kosztowała 22,6 mln zł, 85 proc. z tej kwoty stanowiła unijna dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kanał o długości 366 m, który do niedawna był niedrożny, został podczas inwestycji poszerzony do 17 m i pogłębiony do 2,5-3 m.

bEseoMyl

Inwestorem był Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie (ZZMiUW). Budowa wrót trwała od wiosny br.

Hydrotechniczna budowla to nie koniec inwestycji wokół kanału jamneńskiego. Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski zapowiedział w poniedziałek, że w przyszłym roku po zachodniej stronie kanału ma być wykonany dodatkowy przepływ ze śluzą i zwodzonym mostem na drodze Unieście - Łazy. Ta inwestycja ma umożliwić żeglugę jachtową między Bałtykiem a jeziorem Jamno.

Duży projekt ochrony brzegu morskiego w okolicach kanału przygotowuje również Urząd Morski w Słupsku (Pomorskie).

Wrota sztormowe na kanale są elementem realizowanego przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW) programu "Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina".

bEseoMym

Celem projektu jest zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej terenów o powierzchni 7,3 tys. hektarów, na których mieszka 5,9 tys. osób.

Program składa się z siedmiu zadań o łącznej szacunkowej wartości 70 mln zł. Jak powiedział PAP dyrektor Płowens, dotychczas wykonano pięć zadań. (PAP)

sibi/ amac/

bEseoMyG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)