Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Festiwal podróżniczy "Włóczykij"

0
Podziel się:

Spotkania z podróżnikami, prezentacje filmów i zdjęć z całego świata,
ekstremalny rajd na orientację to niektóre z atrakcji 6. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży
"Włóczykij". 11-dniowy festiwal zaczyna się w czwartek w Gryfinie (Zachodniopomorskie).

Spotkania z podróżnikami, prezentacje filmów i zdjęć z całego świata, ekstremalny rajd na orientację to niektóre z atrakcji 6. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij". 11-dniowy festiwal zaczyna się w czwartek w Gryfinie (Zachodniopomorskie).

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Szczecinie organizator "Włóczykija" Przemek Lewandowski zaznaczył, że festiwal to okazja do spotkań z "dużymi", egzotycznymi podróżami, ale również tymi mniejszymi. Organizatorzy chcą przybliżyć mieszkańcom także okolicę, nieodkryte jeszcze Gryfino i - szerzej - Pomorze Zachodnie, również po stronie niemieckiej.

Festiwal to także spotkania z osobami, które traktują podróżowanie jako wstęp do swojej szeroko pojętej twórczości. Pojawią się reportażyści, ale również podróżujący naukowcy - zapowiedział Lewandowski.

Festiwal otworzy w czwartek 23 lutego spotkanie z Aleksandrem Dobą, podróżnikiem, który jako pierwszy Polak samotnie przepłynął Atlantyk. Opowie on o swojej ostatniej podróży przez ocean. Gościem festiwalu będzie również Marta Sziłajtis, najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła glob. Opowie o zimowej wyprawie do Murmańska. Wśród zaproszonych jest również jeden z trzech Polaków, który zdobył 14 ośmiotysięczników - Piotr Pustelnik.

W programie festiwalu znalazło się także kilkanaście wypraw rowerowych. O swojej zimowej podróży z Alaski do Las Vegas, podczas której przebył 5,5 tys. kilometrów, opowie Piotr Strzeżysz. Pojawi się także uczestnik sztafety "Afryka Nowaka", który pokaże filmy z wyprawy. Jej uczestnicy pokonali śladami Kazimierza Nowaka ok. 40 tys. km. Ponad stu podróżników przebyło Afrykę trasą wytyczoną przez Nowaka w latach 30. XX w. Był on pierwszym podróżnikiem w historii, który przemierzył Czarny Ląd o własnych siłach.

Festiwal to także miejsce dla kontrowersyjnych tematów. Michał Pauli, autor książki "12 razy śmierć", skazany w Tajlandii na dwunastokrotną karę śmierci za przemyt narkotyków, opowie swoją historię. Pauli przesiedział 6 lat w jednym z najcięższych więzień świata - Bang Kwang.

Zaplanowano również przedpremierowy pokaz filmu "Elena" rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa. Jego "Powrót" zdobył w Cannes Złota Palmę. Pojawi się także kino argentyńskie i kolumbijskie. Pierwszy raz ogłoszono konkurs dla polskich reżyserów, którzy kręcili filmy w różnych zakątkach świata.

W tym roku na festiwalu będzie okazja do poznania tradycyjnej ukraińskiej i indyjskiej kuchni. Dla uczestników i gości posiłki będą przygotowywały gospodynie z okolicznych kół wiejskich.

Podczas festiwalu będzie również możliwość posłuchania koncertów muzyki alternatywnej, wzięcia udziału w wycieczkach po regionie i ekstremalnym rajdzie pieszym na orientację "Włóczykij Trip Extreme", który zaliczany jest do pucharu Polski.

"Włóczykij" dedykowany jest w szczególności podróżnikom, którzy odnajdują swoją "życiową ścieżkę" z dala od utartych szlaków. W ubiegłym roku uczestniczyło w nim ponad 6 tys. widzów. Jest jedną z największych imprez poświęconych podróżom w Polsce.(PAP)

res/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)