Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Festiwal Sacrum Non Profanum

0
Podziel się:

Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum
dedykowana jest jednemu z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Henrykowi Mikołajowi
Góreckiemu. Festiwal rozpocznie się 13 sierpnia w kościele w Trzęsaczu (gmina Rewal).

Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum dedykowana jest jednemu z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Festiwal rozpocznie się 13 sierpnia w kościele w Trzęsaczu (gmina Rewal).

Podczas pięciu dni spotkań z muzyką wystąpi ok. 170 wykonawców.

Jak powiedział PAP w czwartek dyrektor festiwalu prof. Bohdan Boguszewski, program festiwalu jest tworzony z myślą o każdym słuchaczu. Obok trudnej muzyki współczesnej pojawiają się utwory bardziej popularne, które pozwalają "wziąć oddech" słuchaczom.

"Gdyby wybierać tylko tzw. hity, nastąpiłoby przesłodzenie" - powiedział Boguszewski. "Z drugiej strony słuchanie tylko muzyki współczesnej może także być niełatwe. Postanowiliśmy połączyć na festiwalowych koncertach utwory współczesne z tymi bardziej znanymi. Wydaje się, że udało się to; na koncerty przychodzą często całe rodziny z dziećmi. Przed kościołem w Trzęsaczu ustawiane są dodatkowe siedzenia i transmitowany jest koncert dla ludzi, którzy nie zmieścili się we wnętrzu świątyni" - dodał.

W tym roku koncerty odbywać się będą: tradycyjnie w Kościele Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu i, po raz pierwszy, w Kościele pw. bł. Michała Kozala w Świnoujściu.

Pierwszego dnia festiwalu publiczność w Trzęsaczu wysłucha m.in. "Trzech utworów w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego. Wystąpią skrzypek Bartłomiej Nizioł, organista Andrzej Mielewczyk i Orkiestra Academia, którą w 1992 r. założył prof. Boguszewski, nauczyciel akademicki i dyrygent.

15 sierpnia w Trzęsaczu improwizacje organowe na tematy podane przez publiczność zaprezentuje organista Tomasz Adam Nowak. Tego samego dnia Świnoujściu wystąpią: organista Wolfgang Seifen z Niemiec, polska solistka Barbara Tritt (sopran) i Orkiestra Academia. Wykonana będzie III Symfonia Pieśni Żałosnych na sopran solo i orkiestrę op.36 Góreckiego.

W piątek 17 sierpnia w programie koncertu w Trzęsaczu będą m.in. utwory Henryka Mikołaja Góreckiego: I kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha" muzyka na Kwartet op. 62 oraz II Kwartet smyczkowy "Quasi una fantasia" muzyka na Kwartet op. 64. Wystąpią Anna Leszczyńska - flet, Jakub Kościuszko - gitara, Szczeciński Kwartet Smyczkowy Vigoroso oraz Baltic Neopolis Quartet.

Ostatni koncert kończący festiwal odbędzie się w Świnoujściu 18 sierpnia. Muzycy wykonają wtedy m.in. utwór Góreckiego "Beatus Vir" Psalm na baryton solo, chór mieszany i wielką orkiestrę. Wystąpią m.in. organista Tomasz Adam Nowak, śpiewak Leszek Skrla (baryton), Chór im. Prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Chór Amber Singers.

Organizatorem festiwalu jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia, a jednym z patronów minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Henryk Mikołaj Górecki, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy, zmarł 12 listopada 2010 r. w Katowicach. W 1958 r. debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", zwracając uwagę publiczności i krytyki, która uznała Góreckiego za jednego z najbardziej radykalnych, bezkompromisowych i awangardowych kompozytorów. W 1960 r. Górecki ukończył studia kompozytorskie z najwyższym wyróżnieniem w PWSM w Katowicach i wyjechał na studia podyplomowe do Paryża.

Światową sławę przyniosła Góreckiemu III Symfonia Pieśni żałosnych, dla której inspiracją stała się ludowa piosenka powstańców śląskich. Skomponowana w 1975 r. symfonia, po osiemnastu latach od powstania, dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta, rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX w. W latach osiemdziesiątych Górecki zaczął tworzyć utwory sakralne, zwrócił się też ku korzeniom muzyki polskiej, a szczególnie jej nurtowi ludowemu. Współpracował z wybitnym amerykańskim Kronos Quartet.

Kolejne edycje Sacrum Non Profanum dedykowane będą Krzysztofowi Pendereckiemu (2013) i Wojciechowi Kilarowi (2014).(PAP)

res/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)