Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Koniec protestu w Szczecinku na DK 11

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. informacja o zakończeniu protestu
#

# dochodzi m.in. informacja o zakończeniu protestu #

16.07. Koszalin (PAP) - Członkowie ekologicznego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Terra zakończyli w sobotę po południu protest w Szczecinku (Zachodniopomorskie) na drodze krajowej nr 11 Poznań - Kołobrzeg. Manifestujący chodzili po przejściu dla pieszych wstrzymując ruch.

Domagali się w ten sposób od marszałka województwa ujawnienia opinii o wpływie, jaki na środowisko naturalne ma firma Kronospan ze Szczecinka, produkująca drewnopochodne płyty MDF używane m.in. w branży meblarskiej, protestujący chcą też ograniczenia pozwoleń emisyjnych dla spółki.

Według policji w manifestacji brało udział 80-100 osób. Na czas demonstracji policja przygotowała objazdy dla samochodów osobowych. Ciężarówki były przepuszczane przez manifestujących co 5-7 minut. Rzecznik szczecineckiej policji Monika Wojnowska powiedziała PAP, że manifestacja miała spokojny przebieg, a ruch drogowy mimo spowolnienia, odbywał się płynnie.

Według organizatorów protestu, wzięło w nim udział ok. 500 osób; nie wszyscy chodzili po pasach.

Władze Szczecinka uznają sobotni protest za nielegalny. 14 lipca burmistrz miasta wydał zakaz zgromadzenia publicznego organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra uznając, że spowoduje on poważne utrudnienia w ruchu drogowym i może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi oraz mieniu.

Członkowie zarządu Terry twierdzą, że nie dostali decyzji burmistrza na piśmie i dowiedzieli się o niej z mediów. Według rzecznika szczecineckiego magistratu decyzję dostarczono, ale nikt nie chciał jej odebrać.

Zdaniem władz Terry, spółka Kronospan, która wchodzi w skład koncernu działającego w 24 krajach, jest głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w mieście i dlatego stowarzyszenie chce poznać treść opinii w tej sprawie zamówionej przez zarząd województwa u niezależnego eksperta.

Stowarzyszenie o dostęp do opinii - jak powiedziała w sobotę PAP jego prezes Joanna Pawłowicz - stara się od pół roku, ale na kierowane do marszałka województwa wnioski w tej sprawie nie otrzymała dotychczas żadnej pisemnej odpowiedzi.

W Szczecinku stwierdzono przekroczenie w powietrzu dozwolonych norm szkodliwego benzo(a)pirenu i pyłu zawieszonego PM10. W związku z tym w marcu br., po trzech latach prac, Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego przyjął Program Ochrony Powietrza w zakresie benzo(a)pirenu. Z dokumentu wynika, że największym źródłem emisji tej substancji "są paleniska domowe, w tym piece kaflowe i otwarte kominki domowe". Terra nie zgadza się z tym twierdzeniem i zamierza zaskarżyć program do sądu.

Podobny program powinien być przyjęty dla Szczecinka w zakresie pyłu zawieszonego PM10. Według Terry prace nad nim są już mocno opóźnione.

Władze Terry podkreślają, że w tym kontekście niezrozumiałe są dla nich decyzje marszałka województwa, który w lutym i kwietniu br. zezwolił Kronospanowi na większą emisję zanieczyszczeń.

Terra zapowiedziała w sobotę, że jeśli marszałek nie uwzględni zadań stowarzyszenia dotyczących m.in. ujawnienia opinii, przeprowadzi w najbliższym czasie kolejne, bardziej dokuczliwe protesty.

PAP nie udało się w sobotę zdobyć komentarza Urzędu Marszałkowskiego.(PAP)

sibi/ malk/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)