Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Kontrola pogotowia po zarzutach o niewłaściwe działanie

0
Podziel się:

Decyzją wojewody zachodniopomorskiego
Marcina Zydorowicza w poniedziałek rozpocznie się kontrola
Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratowniczego po tym, jak wojewódzki
konsultant ds ratownictwa wysunął przeciwko stacji zarzuty
niewłaściwego działania.

Decyzją wojewody zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza w poniedziałek rozpocznie się kontrola Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratowniczego po tym, jak wojewódzki konsultant ds ratownictwa wysunął przeciwko stacji zarzuty niewłaściwego działania.

WSPR miała według konsultanta dr Cezarego Pakulskiego m.in. wykorzystywać do celów komercyjnych karetki, a także narażać zdrowie pacjentów lub nawet życie, zawożąc ich do nieodpowiednich szpitali - powiedziała PAP rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla.

Według niektórych mediów pogotowie wykorzystywało do transportowania pajentów podstawowej opieki medycznej w celach komercyjnych specjalistyczne karetki przeznaczone wyłącznie do ratowania życia i zdrowia, co jest niezgodne z prawem.

Kontrola stacji pogotowia ma być szczegółowa i potrwa miesiąc - dodała Muchla.

Zespół kontrolujących powołany zarządzeniem wojewody składa się z urzędników Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, NFZ, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskiego Centrum Organizacji i Promocji Zdrowia. W kontroli, udział weźmie również dr Pakulski.

"Chcę mieć pewność, że mieszkańcy Zachodniopomorskiego są odpowiednio zabezpieczeni, jeśli chodzi o służby ratujące życie i zdrowie. Musimy zweryfikować postawione zarzuty, bo niektóre z nich - mówiące np. o zawożeniu pacjentów do nieodpowiednich jednostek szpitalnych - niosą za sobą poważne ryzyko zdrowotne dla hospitalizowanych" - wyjaśnia wojewoda.

Zapowiada też, że jeśli zarzuty potwierdzą się, będzie wnioskował do marszałka, jako właściciela WSPR, o wyciągniecie konsekwencji i zwiększenie nadzoru nad jednostką. Nie wyklucza również poinformowania prokuratury i NIK-u, jeśli kontrola potwierdzi rażące błędy w zarządzaniu stacją ratunkową.

Wojewoda oczekuje też, że "taka jednostka jak WSPR będzie prowadzona w sposób wykluczający jakiekolwiek podejrzenia dotyczące niewłaściwego działania tym bardziej, że w ostatnich dniach udało nam się uzyskać w Ministerstwie Finansów dla ratownictwa medycznego środki wyższe o 26 proc, w porównaniu do roku ubiegłego".

"W tym roku do systemu ratownictwa medycznego w naszym województwie trafi prawie 94 mln zł (w ubiegłym roku była to kwota 74 mln 397 zł) - dodaje wojewoda. (PAP)

epr/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)