Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zachodniopomorskie: Kontrola zabezpieczeń przeciwpowodziowych

0
Podziel się

W Zachodniopomorskiem trwa rekonesans budowli hydrotechnicznych i
realizacji zadań przeciwpowodziowych. Powołany przez wojewodę zespół skontrolował już
zabezpieczenia w Szczecinie oraz powiatach: polickim, gryfińskim i myśliborskim.

bEhinfXF

W Zachodniopomorskiem trwa rekonesans budowli hydrotechnicznych i realizacji zadań przeciwpowodziowych. Powołany przez wojewodę zespół skontrolował już zabezpieczenia w Szczecinie oraz powiatach: polickim, gryfińskim i myśliborskim.

Jak poinformowały w środę służby prasowe wojewody, we wszystkich zagrożonych gminach i starostwach trwają intensywne prace nad identyfikacją miejsc najbardziej zagrożonych. Powstały szczegółowe spisy zagrożonych podtopieniami budynków. Wszyscy mieszkańcy tych budynków dostali informację o spodziewanym zagrożeniu oraz sposobie przeprowadzania ewentualnej ewakuacji.

Zespół wojewody po przeprowadzeniu kontroli wydał także szczegółowe zalecenia co do dalszych przygotowań zagrożonych miejsc.

bEhinfXH

Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wykonuje na wałach w całym województwie koszenie, sprawdza też ewentualne uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta. Zlokalizowano szkody dokonane przez bobry w okolicy m.in. stacji pomp Komarowo nad Zalewem Szczecińskim. Na wale Czarna Łąka rozpoczęto koszenie oraz uszczelnienie śluz wałowych. Na wale na Wyspie Puckiej podnoszona jest korona. Intensywne prace trwają też na wałach: Zdroje, Osinów Dolny, Bielinek Osinów, Widuchowa-Krajnik, Gryfino-Łubnica.

Na bieżąco monitorowany jest poziom wód na terenie województwa. Przekroczenia stanu alarmowego notowane są w Bielinku i Gozdowicach - poinformował kierownik wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojciech Gola. Przewidujemy, że kulminacja fali odrzańskiej nastąpi w dniach 28-30 maja - dodał.

Obecny poziom wody w Gozdowicach to 466 cm (56 cm powyżej stanu alarmowego), w Bielinku - 506 cm (46 cm powyżej stanu alarmowego). W ciągu najbliższej doby na Dolnej Odrze przewidywany jest dalszy wzrost stanów wody.

Jednocześnie w regionie trwa akcja pomocy powodzianom. Oprócz zbiórek darów dla nich np. władze Świnoujścia we współpracy m.in. z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża podjęły inicjatywę zorganizowania tzw. zielonej szkoły, w której uczyć się i wypoczywać będą mogły dzieci z terenów dotkniętych powodzią.

bEhinfXN

Już 31 maja do miasta przybędzie pierwszy turnus - 32 dzieci z gminy Cikowice. Drugi turnus dla 34 dzieci rozpocznie się 15 czerwca.

Już w najbliższą niedzielę w świnoujskich kościołach odbędzie się kwesta na ten cel. (PAP)

epr/ wkr/ jra/

bEhinfYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)