Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Koszalin ma Międzynarodowe Centrum Onkoterapii

0
Podziel się:

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii uroczyście otwarto w sobotę w Koszalinie
(Zachodniopomorskie). Placówka działa przy Szpitalu Wojewódzkim. Zbudowała ją prywatna spółka.
Leczenie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii uroczyście otwarto w sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Placówka działa przy Szpitalu Wojewódzkim. Zbudowała ją prywatna spółka. Leczenie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wojewódzka konsultant radioterapii onkologicznej, dr Danuta Rogowska, powiedziała podczas otwarcia obiektu, że dzięki uruchomieniu centrum "powstał ośrodek, który będzie mógł kompleksowo leczyć nowotwory złośliwe, bo w szpitalu znajduje się radioterapia, onkologia kliniczna i chirurgia, a czas oczekiwania na radioterapię skróci się do 4 tygodni, co jest standardem gwarantującym skuteczne leczenie".

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, Andrzej Kondaszewski, przypomniał, że w wielu ośrodkach w Polsce czas oczekiwania na radioterapię to 3-4 miesiące.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Koszalinie będzie mogło rocznie przyjąć ponad 2 tys. pacjentów. Placówka działa od sierpnia. Ordynator centrum dr habIwona Gisterek poinformowała, że ośrodek przyjął już 200 pacjentów. Aktualnie w trakcie radioterapii jest 48 osób.

Centrum zatrudnia obecnie 30 osób, w tym 4 lekarzy, 4 fizyków i 6 techników. Jest wyposażone w najnowocześniejsze na świecie urządzenia do teleradioterapii i brachyterapii.

Teleradioterapia to metoda leczenia, w której źródło promieniowania jest umieszczone na zewnątrz ciała pacjenta, w brachyterapii źródło promieniowania wprowadza się do ciała pacjenta.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Koszalinie zbudował, wyposażył i prowadzi holenderski holding Euromedic International. Inwestycja kosztowała 60 mln zł. Ośrodek zbudowano w ciągu 10 miesięcy. Po 2023 r. placówkę na własność przejmie Szpital Wojewódzki w Koszalinie, na którego terenie znajduje się obiekt.

Negocjacje z prywatnym inwestorem, dotyczące budowy centrum, koszaliński szpital prowadził przez kilka lat. Przewodniczący rady nadzorczej Euromedic International, Janos Meszaros, mówił w sobotę, że szpital był dobrym partnerem do rozmów, a spółka trzymała się nakreślonej wcześniej wizji, żeby mimo trudnych czasów kryzysu lat 2008-2009 dotrzymać słowa i otworzyć w Koszalinie ośrodek we wrześniu 2011 r.

Euromedic prowadzi w Polsce trzy centra radioterapii. Koszalin jest pierwszą placówką ze szpitalnym oddziałem łóżkowym dla 35 pacjentów. (PAP)

sibi/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)