Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Lasy zagrożone barczatką sosnówką

0
Podziel się:

W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie jest duże
zagrożenie występowaniem barczatki sosnówki - jednego z najgroźniejszych szkodników tego drzewa.
Według leśników trzeba opryskać ok. 13 tys. ha lasów.

W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie jest duże zagrożenie występowaniem barczatki sosnówki - jednego z najgroźniejszych szkodników tego drzewa. Według leśników trzeba opryskać ok. 13 tys. ha lasów.

Zdaniem specjalistów możliwość zwiększonego występowania barczatki sosnówki stwierdzono już w trakcie ubiegłorocznej obserwacji drzew. Te przypuszczenia potwierdziły wiosenne badania.

"Konieczne jest wykonanie oprysków z samolotów substancją chemiczną, która ograniczy liczebność barczatki sosnówki na powierzchni około 13 tys. ha. Zabiegi te zostaną przeprowadzone w maju w nadleśnictwach Międzychód, Karwin, Drawno, Głusko" - poinformowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Jolanta Sojka.

Jak dodała, razem z barczatką sosnówką współwystępuje również inny groźny szkodnik drzewostanów iglastych - brudnica mniszka.

Barczatka sosnówka (Dendrolimus pini) jest jednym z najgroźniejszych owadzich szkodników sosny. Ogniska tego szkodnika znajdują się głównie w drzewostanach tzw. średnich i starszych klas wieku, czyli kilkudziesięciu lub ponadstuletnich.

Jedna gąsienica barczatki zjada w ciągu życia około tysiąca sztuk igieł sosny. Na jednej sośnie może być - przy zagrożeniu krytycznym - nawet do kilkuset gąsienic barczatki. (PAP)

epr/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)