Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Leśnicy sprzedają choinki

0
Podziel się:

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie przygotowują
do sprzedaży około 6,5 tys. choinek. Drzewka są już sprzedawane w nadleśnictwach. Rozpoczyna się
też akcja przeciw nielegalnej wycince - poinformowała rzeczniczka dyrekcji Jolanta Sojka.

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie przygotowują do sprzedaży około 6,5 tys. choinek. Drzewka są już sprzedawane w nadleśnictwach. Rozpoczyna się też akcja przeciw nielegalnej wycince - poinformowała rzeczniczka dyrekcji Jolanta Sojka.

Przygotowywane przez leśników drzewka pochodzą przeważnie ze specjalnie w tym celu zakładanych plantacji choinkowych. Najwięcej będzie świerków, będą też drzewka sosnowe - dodała Sojka.

Młode sosny długo utrzymują igliwie. Sosna to najpopularniejsze drzewo iglaste w naszym kraju, zajmuje ponad 70 proc. powierzchni polskich lasów. Średniej wielkości drzewko przeznaczone na choinkę rośnie około 5-6 lat.

Leśnicy z Nadleśnictwa Gryfino przywieźli w czwartek do Szczecina 12-metrowy świerk. 20-letnie drzewo trafiło na reprezentacyjne miejsce na szczecińskich Wałach Chrobrego.

Transport drzewa z lasu był skomplikowany - powiedziała rzeczniczka. Świerk sprowadzono specjalnym pojazdem z Ośrodka Transportu Leśnego w Gorzowie Wlkp.

Zakup naturalnych choinek z legalnego źródła w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów. Każdego roku leśnicy sadzą 500 mln nowych drzew - poinformowała Sojka.

Leśnicy wyznaczyli do handlu choinkami specjalne miejsca, np. koło siedzib nadleśnictw lub przy leśniczówkach, do których jest dogodny dojazd. Drzewko można kupić w każdym z 35 nadleśnictw podległych dyrekcji.

Jednocześnie ze sprzedażą bożonarodzeniowych drzewek leśnicy rozpoczynają wzmożoną akcję ochrony lasu. Patrole straży leśnej, policji, straży granicznej i łowieckiej będą zwracać uwagę na miejsca w lesie narażone na kradzieże choinek. Za tego typu wykroczenie grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie kradzieże choinek nie stanowią problemu. Odnotowuje się pojedyncze przypadki. To efekt działań profilaktycznych - przekonuje Sojka.

Leśnicy walczą z mitem o wyższości choinki sztucznej nad naturalną. Jak informują Lasy Państwowe, niektóre zawarte w sztucznych drzewkach związki rozkładają się przez 400 lat albo dłużej. Żywe choinki są ekologiczne - podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na plantacji wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę - podkreślają leśnicy.

Naturalna choinka wnosi też do domu niepowtarzalną atmosferę, wspaniały zapach lasu, wydziela korzystne dla samopoczucia olejki eteryczne. Po świętach można ją wykorzystać jako np. składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo - jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce - wsadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji. (PAP)

epr/ je/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)