Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Leśnicy szacują szkody po huraganie

0
Podziel się:

Ok. 91 tys. m sześc. zniszczonych drzew - to według wstępnych szacunków
leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie straty w drzewostanie na terenie
podległym tej instytucji po przejściu huraganu Ksawery.

Ok. 91 tys. m sześc. zniszczonych drzew - to według wstępnych szacunków leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie straty w drzewostanie na terenie podległym tej instytucji po przejściu huraganu Ksawery.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka dyrekcji Jolanta Sojka, według bardzo przybliżonych szacunków może to być od 200 tys. do 220 tys. drzew.

Szkody w drzewostanie są rozproszone, występują na całym obszarze podległym dyrekcji. Najwięcej jednak odnotowano ich w północnej części, w trzech nadleśnictwach: Gryfice, Rokita i Resko. W tych nadleśnictwach huragan pozostawił od 12 tys. do 15 tys. m sześć. zniszczonych drzew.

Pytana o straty finansowe, rzeczniczka podkreśliła, że będzie je można określić po dokładnej inwentaryzacji szkód. "Nie jednak wymiar finansowy jest tu najważniejszy, ale ekologiczny. Odbudowa zniszczonego lasu to kilkadziesiąt lat" - podkreśliła.

Wiatr zniszczył w lasach również tablice informacyjno-edukacyjne oraz ogrodzenia upraw leśnych, chroniące je przed zwierzętami.

Teraz leśnicy przystępują do dokładnej inwentaryzacji drzewostanu. Po niej surowiec pozostały po huraganie zostanie zagospodarowany w ramach planowanej sprzedaży drewna - zaznaczyła Sojka.

Obszar RDLP w Szczecinie rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach województwa zachodniopomorskiego oraz części lubuskiego i wielkopolskiego. Powierzchnia lasów zarządzanych przez szczecińską RDPL to 690 tys. ha.(PAP)

epr/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)