Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zachodniopomorskie liderem w realizacji inwestycji chroniących środowisko

0
Podziel się

Województwo zachodniopomorskie jest w skali kraju liderem we wdrażaniu
projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) - powiedział
w sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

bEgdWtDV

Województwo zachodniopomorskie jest w skali kraju liderem we wdrażaniu projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) - powiedział w sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

W województwie realizowane będą dwa duże projekty odbudowy brzegu morskiego: warta 88 mln zł inwestycja na 3 km plaży w Kołobrzegu (podpisano już umowę na dofinansowanie 74 mln zł z funduszy unijnych) i szacowana na 170 mln zł inwestycja na 8 km plaży w Darłowie (projekt jest na etapie oceny).

Realizowane będą też cztery inwestycje z zakresu gospodarki wodno - ściekowej: w Rewalu (prace budowlane trwają, projekt jako pierwszy w Polsce realizowany w ramach PO IiŚ ma zakończyć się w czerwcu 2010 r.), w Unieściu, Goleniowie i Wałczu. Całkowita wartość tych inwestycji wynosi 210 mln zł, unijne dofinansowanie to 111 mln zł.

bEgdWtDX

Dwa kolejne projekty wodno-ściekowe kilka dni temu otrzymały zapewnienie o dofinansowaniu. Chodzi o budowę kanalizacji sanitarnej w gminie Dębno i kompleksowe uporządkowanie gospodarki ściekowej w Trzebiatowie.

Na liście kluczowych inwestycji współfinansowanych przez UE w ramach programu PO IiŚ znajduje się pięć zachodniopomorskich projektów: budowa sieci wodno - kanalizacyjnej w dorzeczu Parsęty, budowa zakładów termicznego przekształcania odpadów w Szczecinie i Koszalinie, budowa przeciwpowodziowych zabezpieczeń w dolinach rzek Parsęta i Rega. Unijne dofinansowanie do tych inwestycji wynosi 748 mln zł.

O wpisanie na listę projektów kluczowych ubiegają się jeszcze cztery zachodniopomorskie inwestycje o łącznej wartości 4 mld zł i wnioskowanym dofinansowaniu z UE na poziomie 831 mln zł.

Chodzi o budowę przeciwpowodziowych zabezpieczeń Szczecina, Polic, terenów przylegających do jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego, podobną inwestycję na terenie zlewni jeziora Jamno i przepływającej przez Koszalin rzeki Dzierżęcinki; budowę terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu; budowę podziemnego magazynu gazu w Marianowie.

bEgdWtEd

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko jest największym tego typu w UE systemem dofinansowania inwestycji związanych z ochroną środowiska. Do 2013 r. Polska, w ramach PO IiŚ. otrzyma 28 mld euro, z czego bezpośrednio na ochronę środowiska przeznaczone będzie niemal 5 mld euro.

Najnowszym projektem, który będzie dofinansowany z PO IiŚ, jest budowa sieci kanalizacyjnej w południowo - zachodniej przemysłowo- mieszkalnej części Koszalina. W sobotę wiceminister Gawłowski podpisał potwierdzenie przyznania miastu pieniędzy na ten cel. (PAP)

sibi/ la/

bEgdWtEy
inwestycje
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)